Informacje

Fot.Yochim/sxc.hu
Fot.Yochim/sxc.hu

Powstał superfundusz

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2013, 19:49

    Aktualizacja: 11 kwietnia 2013, 19:52

  • Powiększ tekst

Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny utworzyły Polski Fundusz Funduszy Wzrostu (PFFW), który ma wspierać inwestycje kapitałowe i rozwój gospodarczy w Polsce - poinformowano w czwartek w komunikacie.

W komunikacie wskazano, że umowę w tej sprawie podpisali w czwartek prezes BGK Dariusz Daniluk i prezes EFI Richard Pelly. Wyjaśniono, że fundusz funduszy to przedsięwzięcie inwestycyjne mające na celu zbudowanie portfela udziałów w funduszach private equity (inwestujących w spółki nienotowane na rynku publicznym) i venture capital (inwestujących w firmy na wczesnym etapie ich rozwoju), zorientowanych na inwestycje w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to być alternatywą
dla inwestycji bezpośrednich w firmy. Okres inwestycyjny funduszu wynosi pięć lat.

W pierwszym etapie PFFW będzie dysponowało kwotą 90 mln euro. Pieniądze funduszu będą pochodzić od BGK (60 mln euro) i EFI (30 mln euro). "W celu maksymalizacji potencjału przedsięwzięcia docelowy rozmiar funduszu funduszy to 180 mln euro. Dodatkowe środki będą pochodzić od zewnętrznych inwestorów i EFI, którego zaangażowanie w PFFW wzrośnie do 60 mln euro wraz ze wzrostem zaangażowania zewnętrznych inwestorów" - napisano.

Wskazano, że istniejące obecnie fundusze nastawione są na inwestowanie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Aby zapewnić zaangażowanie odpowiednich środków w inwestycje w Polsce, każdy fundusz wsparty przez PFFW będzie musiał przeznaczyć dwukrotność kwoty wsparcia na inwestycje w polskie spółki. Okres inwestycyjny zacznie się 1 czerwca 2013 r.

"Inicjatywa ta jest wynikiem bliskiej współpracy pomiędzy EFI a BGK. Mamy wspólny cel dalszego rozwoju rynku private equity i venture capital w Polsce. To wspólne przedsięwzięcie pozwoli na stworzenie mechanizmu długoterminowego inwestowania, który powinien zachęcić dodatkowych prywatnych inwestorów oraz być impulsem do inwestycji w przedsiębiorstwa w fazie wzrostu. EFI dąży do umocnienia związków z narodowymi instytucjami wspierającymi rozwój, a nasza współpraca z BGK jest sztandarowym przykładem tej strategii" - powiedział cytowany w komunikacie Pelly.

Daniluk oświadczył, że PFFW to kolejna inicjatywa BGK, którą bank ostatnio podjął, aby stymulować rozwój i wzrost polskiej gospodarki. Zapewnił, że wsparcie innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw jest częścią misji BGK.

"PFFW zapewni właściwym inwestorom dostęp do długoterminowego finansowania funduszy. Każda złotówka zainwestowana przez BGK w PFFW przełoży się na 3 złote zainwestowane w polską gospodarkę. Jednocześnie, utworzenie PFFW pomoże BGK zbudować kompetencje do tworzenia podobnych przedsięwzięć w przyszłości" - napisano w informacji.

EFI to fundusz, którego misją jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w Europie poprzez ułatwienie im dostępu do finansowania. EFI tworzy i rozwija instrumenty venture capital i gwarancyjne, które są przeznaczone dla takich firm. Pod koniec 2012 r. łączny wkład EFI w fundusze private equity osiągnął wysokość ponad 6,9 mld euro. Poprzez zaangażowanie w 435 funduszy EFI jest jednym z najważniejszych graczy na europejskim rynku venture capital. Portfel gwarancyjny EFI ma wielkość ponad 4,7 mld euro, co oznacza, że EFI jest jednym z najważniejszych gwarantów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Jego misją jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych, programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, realizowanych w szczególności z wykorzystaniem środków publicznych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych. BGK uczestniczy w procesie konsolidacji finansów publicznych, a także w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych
i zakładów opieki zdrowotnej.

PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych