Informacje

Fot. Internet/Visa
Fot. Internet/Visa

Od stycznia 2014 r. Visa obniży stawki interchange

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 kwietnia 2013, 19:42

    Aktualizacja: 16 kwietnia 2013, 19:46

  • Powiększ tekst

Od 2014 r. Visa rozpocznie cykl obniżek stawek opłat interchange dla płatności dokonywanych jej kartami w Polsce. Obniżki mają potrwać do 2017 r. - podała we wtorek Visa. W efekcie w 2017 r. maksymalna stawka dla kart debetowych wyniesie 0,7 proc., a kredytowych 0,84 proc.

"Komitet Decyzyjny Visa Polska, po rekomendacji organizacji Visa Europe, poparł plan obniżek stawek opłat interchange na lata 2014-2017 dla płatności dokonywanych kartami Visa w Polsce, zgodny z harmonogramem przewidzianym w Programie redukcji opłat kartowych wypracowanym pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego w 2012 r." - wskazano we wtorkowym komunikacie.

NBP w lutym ub.r. zaproponował stopniowe obniżanie stawek opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Równocześnie bank centralny zaproponował, aby formą kompromisu w tej sprawie był "Program redukcji opłat kartowych w Polsce" - porozumienie między stronami, m.in. bankami - wystawcami kart płatniczych, sprzedawcami, którzy akceptują płatności kartami oraz agentami rozliczeniowymi, którzy rozbudowują i obsługują terminale. Bank centralny chciał, aby do 2017 r. opłaty interchange w Polsce osiągnęły średni poziom UE.

W lipcu ub.r. NBP podał, że zaproponowany przez tę instytucję Program nie został zaakceptowany przez uczestników tego rynku.

Dodano, że harmonogram obniżek jest niezależny od decyzji jakiegokolwiek innego systemu płatniczego i jest "kolejnym krokiem po obniżkach wprowadzonych z dniem 1 stycznia br. dla wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym".

"Zgodnie z harmonogramem, od początku stycznia 2014 r. maksymalna stawka interchange dla debetowych kart Visa wydawanych klientom indywidualnym wyniesie 1 proc. i będzie stopniowo obniżana do 0,7 proc. w 2017 r. Maksymalna stawka dla kredytowych kart Visa wydawanych klientom indywidualnym wyniesie 1,11 proc. od początku stycznia przyszłego roku i będzie redukowana do 0,84 proc. w 2017 r." - tłumaczy Visa.

Podkreślono też, że docelowa wysokość maksymalnych stawek interchange w 2017 r. oraz warunki wprowadzania obniżek bazują na kompromisowym Programie redukcji opłat kartowych wypracowanym przez Zespół Roboczy przy NBP.

Zaznaczono jednak, że choć obniżka stawek w przyszłym roku będzie bezwarunkowa, to wprowadzenie obniżek w pozostałych latach jest uzależnione od spełnienia warunków opartych na zasadach opisanych w Programie redukcji opłat kartowych. Warunki ter bazują na wskaźnikach wzrostu liczby i wartości transakcji oraz tempa wzrostu liczby zainstalowanych na rynku terminali.

W styczniu 2013 r. Visa obniżyła stawki dla płatności swoimi kartami i wynoszą one obecnie 1,25 proc. wartości transakcji dla kart debetowych (0,9 proc. dla płatności do 20 zł, czyli tzw. mikropłatności) oraz 1,30 proc. dla kart kredytowych (1 proc. dla mikropłatności). Obniżki te dotyczyły wszystkich rodzajów debetowych i kredytowych kart Visa wydawanych przez banki klientom indywidualnym dla płatności w tradycyjnych placówkach handlowych i usługowych, tj. dla ok. 97 proc. płatności kartami Visa w Polsce.

Visa Europe jest stowarzyszeniem 4,6 tys. europejskich banków i instytucji finansowych, które wspólnie zarządzają organizacją, jej systemami i działalnością. Visa sama nie wydaja żadnych kart płatniczych, nie zawiera umów z detalistami - stanowi to domenę banków członkowskich.

PAP

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.