MF: rząd zajmie się projektem ws. solidarnej odpowiedzialności podatników
Na początku czerwca rząd może przyjąć projekt ustawy wprowadzający solidarną odpowiedzialność za zaległy VAT - zapowiedział w poniedziałek w Gdyni wiceminister finansów Maciej Grabowski. Ma to przeciwdziałać nadużyciom m.in. w obrocie paliwami.
"Od pewnego czasu obserwujemy wzmożoną aktywność firm, które trudnią się wyłudzaniem VAT-u. To są zorganizowane grupy przestępcze. Powołane zostały specjalne grupy operacyjne do zwalczania tego procederu, ale potrzebne są też zmiany legislacyjne. Taki projekt jest procedowany przez ministra finansów. Zawiera nowy pomysł, jeśli chodzi o podatek od towarów i usług, tj. instytucję solidarnej odpowiedzialności podatników" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w gdyńskim biurze posła PO Tadeusza Aziewicza podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Maciej Grabowski.
Wyjaśnił, że podobne rozwiązanie występuje w 19 krajach Unii Europejskiej.
Grabowski nadmienił, że w trakcie konsultacji nad projektem pojawiły się też opinie krytyczne, dotyczące solidarnej odpowiedzialności podatników.
"Stąd propozycja, żeby ta instytucja obejmowała wyłącznie podatników, którzy obracają wrażliwymi towarami, czyli paliwami, prętami stalowymi i złotem granulowanym powyżej 100 tys. złotych w skali miesiąca. Wydaje nam się, że to odetnie od tej solidarnej odpowiedzialności te firmy, które na niewielką skalę zakupują te towary" - dodał wiceminister finansów.
Zdaniem Grabowskiego, taki pułap finansowy transakcji pozwoli jednocześnie zachować intencję proponowanych zmian, tj. żeby instytucja solidarnej odpowiedzialności podatników "działała prewencyjnie i zniechęcała podatników do zawierania transakcji z tymi, którzy wyłudzają VAT i nie odprowadzają tego podatku do budżetu", a jednocześnie żeby "zabezpieczała tych podatników, którzy są uczciwi".
Wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w VAT związane z handlem tzw. towarami wrażliwymi (paliwami, stalą i złotem) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej. Resort finansów ujawnił go na początku marca 2013 r. Zgodnie z nim firma kupująca towar np. w cenie znacznie niższej niż rynkowa, która wiedziała lub miała uzasadnione podstawy, by przypuszczać, iż dostawca nie odprowadził należnego VAT (lub jego
części), mogłaby odpowiadać za zaległość podatkową oszusta.
Ministerstwo Finansów zadeklarowało doprecyzowanie swoich intencji i wskazanie, że zakres "odpowiedzialności solidarnej" będzie dotyczył przede wszystkim podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem towarami wrażliwymi, które kupują je w celu dalszej odsprzedaży. Ministerstwo zapewniło, że przepisy zostaną skonstruowane tak, aby uczciwi podatnicy nigdy nie zostali obciążeni odpowiedzialnością za oszustwa podatkowe przestępców.
PAP