Informacje

Wysoka podaż ofert pracy wzmacnia pozycję pracownika

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 czerwca 2017, 09:13

  • Powiększ tekst

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - nie zmienił wartości m/m w maju 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że podaż ofert pracy jest wysoka, co wzmacnia w dalszym ciągu pozycję pracownika.

W ostatnim czasie skala spadku wskaźnika była nieco niższa od zmian z początku roku, ale podobne obserwacje wystąpiły w analogicznych miesiącach w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozycja przetargowa pracowników jest nadal silna, a podaż ofert pracy wysoka. Utrzymanie niskiej stopy bezrobocia zależeć będzie w najbliższej przyszłości od utrzymania się tych tendencji, co najpełniej pokażą liczby na temat osób wyrejestrowujących się z bezrobocia w efekcie podjęcia zatrudnienia - czytamy w raporcie.

Pięć składowych oddziałuje w kierunku spadku bezrobocia, trzy składowe wskaźnika działają w kierunku jej wzrostu. Podaż wakatów jest bardzo wysoka i przekracza 100 tysięcy ofert pracy miesięcznie, wskazano w raporcie.

Od pewnego czasu liczba osób bezrobotnych znajdujących zatrudnienie jest mniejsza niż liczba nowych ofert pracy, co mogłoby sugerować pewne niedopasowanie popytu i podaży pracy. Wydaje się jednak, że niewykorzystane oferty pracy odzwierciedlają obecnie istotną siłę przetargową pracowników, którzy starannie selekcjonują oferty pracy, wybierając korzystniejsze dla siebie rodzaje i warunki zatrudnienia - podał BIEC.

Liczba osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy w kwietniu ponownie zmalała, w nieco większym stopniu niż przed miesiącem - około 2 proc.

Jednocześnie zmalała liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy a zwłaszcza młodych bezrobotnych, bezrobotnych powyżej 50 roku życia, oraz długotrwale bezrobotnych. Według najnowszych danych (za marzec bieżącego roku), wielkość agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków z tytułu bezrobocia znacząco zmalała - prawie o 4 proc. - czytamy dalej.

W kwietniu, siódmy miesiąc z rzędu, liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost zatrudnienia była wyższa niż te zapowiadające zwolnienia. Głównie duże firmy (250 i więcej pracujących), oczekują wzrostu zatrudnienia. Małe przedsiębiorstwa (do 49 pracowników) zapowiadają zwolnienia.

W większości branż znacząco przeważa odsetek przedsiębiorstw prognozujących nowe przyjęcia do pracy, a głównie w sektorze produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli. Jedynie wśród producentów wyrobów tekstylnych oraz odzieży przeważają firmy planujące zwolnienia pracowników.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.