Kolejna, wyższa prognoza wzrostu PKB dla Polski
OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2017 r. do 3,6 proc. z wcześniejszej – listopadowej – prognozy 3,2 proc. Na rok 2018 r. prognoza nie zmieniła się i zostaje na poziomie 3,1 proc. - wynika z komunikatu OECD.
Wcześniej swoją prognozę wzrostu polskiego PKB na 2017 r. podniósł Morgan Stanley do 4,1 proc. z wcześniejszych 3,1 proc., a na rok 2018 przewiduje wzrost polskiego PKB na 3,4 proc. z 3,0 proc. poprzednio.
Ekonomiści OECD obniżyli także prognozę deficytu sektora general government w 2017 r. do 2,9 proc. z 3,0 proc. wcześniej.
Jak czytamy w raporcie OECD analitycy wskazują, że wzrost PKB w 2017 i 2018 roku jest napędzany konsumpcją indywidualną, wspieraną rosnącymi dochodami z pracy oraz wpływy socjalne.
Współfinansowane funduszami Unijnymi inwestycje publiczne powinny wkrótce przyspieszyć, niskie realne stopy procentowe i dobry klimat dla biznesu powinien wspierać inwestycje prywatne - napisano w raporcie.
Autorzy raportu dodają, że wskaźnik bezrobocia powinien spadać. NBP powinien zacząć stopniowo podnosić stopy, ponieważ inflacja będzie się zbliżać do celu inflacyjnego i powinno znikać spowolnienie gospodarcze.
Wcześniej – w maju – swoją prognozę wzrostu polskiego PKB podwyższył Międzynarodowy Fundusz Walutowy do 3,6 proc. z kwietniowej prognozy 3,4 proc. Podobnie było z Komisją Europejską, która także w maju podniosła oczekiwania dotyczące wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,5 proc. z 3,2 proc. wcześniej.