Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W Europie widać chęci do giełdowych zakupów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 19 czerwca 2017, 10:05

    Aktualizacja · 19 czerwca 2017, 10:15

  • 0
  • Tagi: biznes giełda gospodarka
  • Powiększ tekst

W zachodniej Europie w poniedziałek widać chęci do giełdowych zakupów. Na parkietach w regionie mocniejsze zwyżki - informują maklerzy.

Na rynkach pozytywne nastroje. Odbijają się notowania spółek technologicznych, które "zaliczyły" podczas poprzednich sesji najmocniejszą tygodniową wyprzedaż od listopada 2016 r.

Na rynku walutowym indeks Bloomberg Dollar Spot zyskuje ok. 0,1 proc. Japoński jen traci 0,2 proc. do 111,12 za dolara USA. Funt bez zmian: 1,2783 USD, euro niemal bez zmian.

ROZPOCZYNAJĄ SIĘ NEGOCJACJE WS BREXITU

W poniedziałek rozpoczynają się negocjacje między przedstawicielami Komisji Europejskiej i rządu Wielkiej Brytanii na temat warunków wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej.

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE musi nastąpić do 29 marca 2019 roku - dwa lata po uruchomieniu przez poprzedni rząd premier Theresy May przewidzianej w artykule 50 traktatu z Lizbony procedury wyjścia z UE.

LREM MACRONA Z MODEM MAJĄ PONAD 300 MIEJSC

Partia LREM prezydenta Francji Emmanuela Macrona wraz z koalicyjną partią MoDem zdecydowanie zwyciężyły w niedzielę w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, zdobywając co najmniej 301 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - podało francuskie MSW po przeliczeniu 92 proc. głosów.

Według częściowych oficjalnych wyników opublikowanych przez ministerstwo partia La Republique en Marche (LREM) zdobyła 263 miejsca, a jej sojusznicze ugrupowanie MoDem 38. Większość bezwzględna w niższej izbie francuskiego parlamentu wynosi 289 mandatów.

Drugie miejsce w wyborach zajęli centroprawicowi Republikanie i ich sojusznicy, zdobywając zgodnie z dotychczasowymi danymi MSW 124 miejsca. Oznacza to, że będą w izbie największym klubem opozycyjnym.

POLICJA BADA POTENCJALNY ATAK TERRORYSTYCZNY W LONDYNIE

Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że w poniedziałek będzie przewodniczyć posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA po tym, jak samochód wjechał w ludzi w pobliżu meczetu w Londynie. Zajście jest traktowane jako "potencjalny atak terrorystyczny" - dodała.

Do zajścia doszło w dzielnicy Finsbury Park w północno-wschodnim Londynie w pobliżu lokalnego meczetu i centrum społeczności muzułmańskiej około godz. 00.15 (godz. 1.15 czasu polskiego), tuż po wieczornej modlitwie (tarawih) odprawianej w miesiącu ramadan.

Według najnowszych informacji przekazanych mediom przez służby ratunkowe, co najmniej jedna osoba nie żyje, a osiem pozostaje w szpitalach. Dwie osoby zostały opatrzone na miejscu zdarzenia.

Policja metropolitalna w Londynie poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny oraz że zatrzymano 48-letniego kierowcę pojazdu, którzy przejdzie badania psychiatryczne.

TRUMP NIE JEST PRZEDMIOTEM ŚLEDZTWA

Prezydent USA nie jest i nie był przedmiotem śledztwa prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, pomimo powtarzanych przez Donalda Trumpa komentarzy w mediach społecznościowych, że jest celem "polowania na czarownice" - poinformował prawnik Jay Sekulow.

"Prezydent nie jest i nie był przedmiotem dochodzenia" - powiedział Sekulow w programie "Meet the Press" w NBC i w trzech innych programach emitowanych w niedzielę.

Tymczasem Trump zatrudnił znanego waszyngtońskiego adwokata Johna Dowda, który dołączył do zespołu prawników reprezentujących go w sprawie domniemanych powiązań jego sztabu wyborczego z Rosją.

Prowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera śledztwo dotyczy ingerencji Rosjan w wybory prezydenckie w 2016 r. i kontaktów osób z otoczenia prezydenta Trumpa z przedstawicielami Kremla. Rosja zaprzecza, że ingerowała w wybory w USA.

WŁOCHY SZUKAJĄ RATUNKU DLA BANKÓW

Przedstawiciele resortu finansów Włoch i Komisji Europejskiej szukają rozwiązania dla dwóch włoskich banków, przeżywających kłopoty. Chodzi o dwie instytucje - Veneto Banca spA i Banca Populare di Vicenza, z regionu Veneto, których kondycja negatywnie odbija się na całym włoskim systemie bankowym.

Minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan poinformował w niedzielę, że trwają "aktywne" działania w sprawie tych dwóch banków. W piątek Valdis Dombrovskis z KE powiedział podczas konferencji prasowej w Luksemburgu, że jest w stałym kontakcie z władzami Włoch.

Włoska prasa podaje, że porozumienie w sprawie rozwiązania problemów banków, możliwe jest do końca tygodnia.

ROPA TRACI NA WARTOŚCI

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 45 dolarów za baryłkę. Jest ryzyko jeszcze mocniejszej zniżki cen surowca, jeśli dane o zapasach ropy w USA rozczarują.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,57 USD, po zniżce o 17 centów, czyli 0,4 proc.

We wtorek Amerykański Instutut Paliw (API) pod swoje niezależne wyliczenia dotyczące ubiegłotygodniowych zapasów paliw w USA. W środę oficjalne wyliczenia na ten temat poda Departament Energii USA (DoE).

tytuł

PAP/ as/

Komentarze