Informacje

Kolejny konflikt dyplomatyczny na Bałkanach? Tym razem chodzi o Serbię i Macedonię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 sierpnia 2017, 11:29

  • 0
  • Powiększ tekst

Władze Serbii odwołały w niedzielę cały swój personel dyplomatyczny ze stolicy Macedonii, Skopje, na "pilne konsultacje" do Belgradu - poinformowała w poniedziałek austriacka agencja APA. Powody tej decyzji serbskie MSZ ma dopiero przedstawić

Ambasador Duszanka Divjak-Tomić powiedziała w rozmowie z prywatną serbską agencją prasową Beta, że nie może komentować decyzji władz w Belgradzie. Jak dodała, sprawę wyjaśni w poniedziałek szef serbskiej dyplomacji Ivica Daczić.

Macedońskie MSZ przekazało w komunikacie, że zostało powiadomione o wycofaniu serbskiego personelu dyplomatycznego, ale nie o jego przyczynach. Resort zapewnił, że macedońskie władze podejmą działania w celu ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa serbskiej ambasady.

Według macedońskiej telewizji Telma serbska placówka zażądała wcześniej od władz w Skopje zwiększenia środków bezpieczeństwa, powołując się na zapisy konwencji genewskiej. Jednocześnie w okolicy ambasady nie stwierdzono w ostatnim czasie żadnych nadzwyczajnych zdarzeń i nie została zwiększona liczba strzegących jej policjantów - podkreśliła stacja.

W stosunkach serbsko-macedońskich nie było też w ostatnim czasie żadnych problematycznych kwestii, choć nieoficjalnie wiadomo, iż Belgrad miał znacznie lepsze kontakty z poprzednim rządem w Skopje, tworzonym przez narodowo-konserwatywną partię WMRO-DPMNE Nikoły Gruewskiego, niż z obecnym gabinetem socjaldemokraty Zorana Zaewa - wskazuje agencja APA.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze