Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Ministerstwo Finansów: Rozporządzenie zwalniające poszkodowanych w nawałnicach z podatku od darowizn prawie gotowe

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 sierpnia 2017, 12:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Resort finansów kończy prace nad rozporządzeniem o zaniechaniu poboru podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach; w poniedziałek projekt powinien zostać przekazany do uzgodnień międzyresortowych - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego MF

Ministerstwo Finansów finalizuje prace nad rozporządzeniem o zaniechaniu poboru podatku z tytułu darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach. Planujemy, że jeszcze dziś projekt rozporządzenia zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych, z terminem na ewentualne uwagi do 22 sierpnia - poinformował Paweł Jurek.

Z informacji przekazanych przez niego wynika, że niektóre darowizny mogą korzystać ze zwolnienia bez względu na rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku, bądź jego brak.

Polskie przepisy jasno wskazują, że każdy może przekazać niespokrewnionej osobie/rodzinie nieopodatkowaną darowiznę do kwoty 4902 zł. Kwota ta dotyczy każdej osoby, a zatem, gdy mamy do czynienia z wieloosobową rodziną kwotę należy pomnożyć przez liczbę jej członków. W zdecydowanej większości przypadków pomoc w postaci darowizn jest zatem zwolniona z podatku – poinformował Paweł Jurek.

Przyznał, że w niektórych sytuacjach kwoty nieopodatkowanej darowizny mogą zostać jednak przekroczone.

Wówczas możliwe jest nawet całkowite umorzenie należnego podatku. Pozwalają na to przepisy, a decyzję o umorzeniu za zgodą właściwego wójta, burmistrza, bądź prezydenta, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego. Ewentualne dochody z darowizn są bowiem dochodami gmin. Decyzje podejmowane są w każdej sprawie indywidualnie w oparciu o analizę konkretnej sytuacji - dodał Paweł Jurek.

Przypomniał ponadto, że nie każde przekazanie majątku tzw. tytułem darmym przez fundację, organizację pożytku publicznego czy osobę fizyczną stanowi darowiznę. W efekcie nie każda pomoc udzielana osobom chorym lub potrzebującym przez te podmioty to darowizna, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Istnieje wiele rozwiązań prawnych, które umożliwiają udzielenie pomocy finansowej lub rzeczowej osobom chorym lub potrzebującym - bez konieczności poniesienia przez odbiorców tej pomocy jakiejkolwiek daniny publicznoprawnej (np. zapłaty podatku). To udzielający pomocy i jej odbiorcy (beneficjenci) określają warunki przyznania pomocy, w tym wybór czynności, które prowadzą do jej udzielenia. Uwzględniają przy tym swobodę zawierania umów, a w przypadku organizacji świadczących pomoc, także ich postanowienia statutowe - podał resort finansów.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską pod koniec ubiegłego tygodnia, zginęło sześć osób, a 55 zostało rannych, w tym 16 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4,5 tys. budynków, z czego ponad 3,5 tys. to budynki mieszkalne.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze