Schröder został dyrektorem Rosnieftu
Jak informuje Interfax: w dokumencie wyjaśniającym nominację podkreśla się, że Schröder jest politykiem konsekwentnie popierającym współpracę gospodarczą Rosji i Europy, a także ma kompetencje i doświadczenie w sektorze
Oczywiście była to tylko formalność. Decyzja już dawno zapadła na Kremlu. Potwierdziła to rosyjska agencja Interfax: rząd Federacji Rosyjskiej zatwierdził kandydaturę byłego kanclerza Niemiec i szefa Rady Nadzorczej spółki Nord Stream AG Gerharda Schrödera na przewodniczącego Rady Dyrektorów giganta paliwowego – firmy Rosnieft.
Kandydatura byłego kanclerza Niemiec wzbudzała wiele kontrowersji. Już w sierpniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) pisał:
Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stałby się „sługusem autorytarnego systemu” Władimira Putina (…)-Już wtedy ta decyzja uważana była za niestosowną, by nie powiedzieć - skandaliczną. Jako kanclerz Schroeder mocno wspierał projekt gazociągu forsowany przez Moskwę, a odrzucany przez Polskę i innych sojuszników Niemiec na Wschodzie - czytamy w „FAZ”.
Czytaj także:„FAZ”: jako dyrektor w Rosniefcie Schroeder byłby sługusem Putina
On całkowicie zniżył się do roli opłacanego lokaja polityki Putina – ocenił zachowanie rodaka Reinhard Bütikofer, poseł Parlamentu Europejskiego, członek frakcji „zielonych”.
Bütikofer nazwał zachowanie Schroedera bezwstydnym i wezwał socjaldemokratyczna partię Niemiec (SPD) do zdystansowania się wobec swojego byłego przywódcy.
W odpowiedzi na krytykę sam zainteresowany oświadczył , w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety „Blick”, że pomimo krytyki ze strony własnej partii SPD przyjmie stanowisko.
Ponadto w rozmowie z Schroeder oznajmił, że Niemcy są bardzo zainteresowani „rozsądnymi relacjami” z Rosją. Jak dodał, pracownicy Rosnieftu w Niemczech z pewnością „nie stracą na tym”, gdy Niemiec zajmie ważne stanowisko w koncernie. Rosnieft zatrudnia w Niemczech kilka tysięcy osób.
Czytaj także:Niemcy: Schroeder chce posady w Rosniefcie
Były kanclerz ma zostać jednym z niezależnych dyrektorów koncernu Rosnieft z wynagrodzeniem 350 tys. dolarów rocznie. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków.