Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Bieda w Polsce jest dzieckiem - wstrząsający raport GUS na temat biedy wśród najmłodszych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 maja 2013
  • 13:22
  • 1
  • Tagi: badania bezrobocie bezrobocie rejestrowane bieda dane dzieci 3 letnie dziecko gospodarka GUS kryzys lifestyle Polska raport ubóstwo
  • Powiększ tekst

Z najnowszego raportu GUS, dotyczącego 2011 r. wynika, że świadczenia rodzinne przysługujące dzieciom żyjącym w biedzie otrzymuje aż 2,5 mln osób wieku 0-17 lat. A to co trzecia osoba w tym wieku.

Co więcej - z pomocy społecznej, która jest adresowana do osób żyjących w jeszcze gorszych warunkach -  korzystało aż 16 proc. najmłodszych. A to oznacza, że co szóste dziecko ma problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych.

Jak wynika z danych udostępnionych gazecie przez resort pracy, w ubiegłym roku zasiłki rodzinne (są wypłacane do 24. roku życia) pobierało 2,5 mln osób.

Jak przypomina "Rz" do takich świadczeń upoważnione są osoby w rodzinach których oficjalny dochód netto na osobę  przekracza 504 zł (ewentualnie 583 zł, gdy wychowuje się w niej dziecko niepełnosprawne). A to jest - jak przypomina dziennik - poziom w okolicach tzw. minimum egzystencji. Jeśli się go nie osiąga, rodzina ma problem z biologicznym przeżyciem.

GUS szczegółowo przeanalizował też sytuację rodzin i podał szokującą liczbę.

Niemal połowa osób korzystających ze świadczeń, tj. 1,2 mln dzieci, żyje w rodzinach, gdzie dochód jest niższy niż połowa zarobków uprawniających do świadczeń. Zarobki nie przekraczają tam zatem 252 zł (lub 292 zł) na osobę - czytamy w artykule.

Eksperci, do których zwróciła się Rzeczpospolita, nie pozostawiają  suchej nitki na sposobie prowadzenia naszej polityki społecznej. Podkreślają, że to nie emeryci ale dzieci są najbardziej narażone na biedę. Zwracają tez uwagę, że państwo pomija grupy najbardziej potrzebujących, tj. niepełnosprawnych i dzieci, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, a pomaga tym, którzy tej pomocy nie potrzebują, ale są dobrze reprezentowani, np. górnikom. Stanisław Kluza, demograf i ekonomista, wskazuje, że rząd powinien jak najszybciej obniżyć opodatkowanie rodzin, by zostawiać tam jak najwięcej ich dochodu.

Nie może być tak, że państwo traktuje najmłodszych jak luksusową konsumpcję – mówi ekspert.

ansa/Rzeczpospolita

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl: "Polityka społeczna"

Książka łączy aspekty nauki o polityce społecznej z diagnozą stanu problemów społecznych (bezrobocia, rynku pracy, migracji, pomocy społecznej, pracy socjalnej, polityki rodzinnej) oraz praktyczną działalnością.

 

Komentarze