ASF szkodzi branży mięsnej
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, Mołdawia wprowadziła zakaz importu trzody chlewnej, mięsa wieprzowego oraz innych produktów wieprzowych z Polski - poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, służba weterynaryjna Mołdawii wprowadziła zakaz importu z terytorium całej Polski żywych zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, mięsa, produktów oraz innych wyrobów pochodzących od zwierząt podatnych na ASF, nasienia, komórek jajowych i embrionów pochodzących od zwierząt podatnych na ASF, materiału paszowego, mieszanek paszowych, mieszanek paszowych uzupełniających, premiksów i mieszanek paszowych pełnoporcjowych przeznaczonych do karmienia trzody chlewnej - czytamy w komunikacie.
Eksport mięsa wieprzowego do Mołdawii jest niewielki. w 2016 r. wysłano do tego kraju 1710 ton wieprzowiny o wartości 3,5 mln euro, natomiast w okresie I-VI 2017 r. sprzedano tam 2276 ton za 5,1 mln euro.
Kilka dni temu importu świń, mięsa i produktów wieprzowych zakazała Ukraina. Zakaz dotyczył tylko województwa warmińsko-mazurskiego, ale wcześniej Ukraina zakazała importu tych produktów z województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, tj. z tych województw, gdzie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń i trzody oraz przypadki tej choroby u dzików.
Ukraina sprowadza z Polski małe ilości wieprzowiny. W 2016 r. kupiono tyko 663 ton mięsa o wartości 657 tys. euro, a w okresie styczeń-listopad 2017 r. - 1759 ton za kwotę 2,2 mln euro.
Cały eksport wieprzowiny ogółem (dane IERiGŻ) w 2016 r. wyniósł 697,9 tys. ton (w tym mięsa - 433,6 tys. ton), a w tym roku szacuje się, że jej wywóz będzie na poziomie 722 tys. ton (w tym mięsa - 456 tys. ton). Głównymi odbiorcami są kraje UE: Niemcy i Włochy, a z krajów pozaunijnych Stany Zjednoczone oraz Hongkong.
SzSz (PAP)