Będą dopłaty do najmu w Mieszkaniu plus
Jednym z tematów wtorkowego posiedzenia Rady Mieszkalnictwa będą dopłaty do najmu w ramach programu Mieszkanie plus - powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Dodał, że zasady takiego wsparcia określi stosowna ustawa.
Będziemy rozmawiali o dopłatach do czynszu w ramach Mieszkanie plus. Państwo w tym pomoże. (…) Pamiętajmy, że zasady tego wsparcia określi ustawa tak, jak było w przypadku 500 plus - powiedział.
Dodał, że nie chce zdradzać szczegółów, bo te zaprezentuje we wtorek.
Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się w połowie kwietnia.
Dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka ocenił, że jarocińska oferta z programu Mieszkanie plus jest droższa od tych dostępnych na lokalnym rynku komercyjnym.
Należy jednak zwrócić uwagę, że mieszkania oferowane w ramach programu są nowe i wybudowane wedle nowoczesnych technologii, a oferta komercyjna to głównie mieszkania używane - mówił.
Także według dyrektora generalnego HRE Think Tank Michała Cebuli „opłaty za Mieszkanie plus w Jarocinie są za wysokie”. Jego zdaniem czynsze na rynku komercyjnym bywają niższe.
Dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki stwierdził, że „koszty najmu w ramach Mieszkania plus w obecnym kształcie nie będą znacznie odbiegały od stawek rynkowych, co związane jest z kosztami budowy i kosztami użytkowania”.
Zdaniem Płochockiego „jeżeli realizacja programu nabierze tempa i lokale będą oferowane na naprawdę atrakcyjnych warunkach - to ważne, aby przyznawane były osobom, których sytuacja materialna rzeczywiście nie pozwala na nabycie mieszkania na wolnym rynku”.
Uważamy także, że lokale te powinny pozostać w zasobie mieszkaniowym państwa i służyć najbardziej potrzebującym. Nie powinny być oferowane z opcją dojścia do własności - podsumował.
BGKN ma w ramach programu Mieszkanie plus w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane m.in. w oparciu o projekty modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.
Jak dodał Kwieciński, jednym z tematów posiedzenia Rady Mieszkalnictwa będą także REIT-y.
Celem REIT-ów jest kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele czerpią dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków - przekazują akcjonariuszom w postaci dywidend.
Szczegóły wprowadzenia REIT-ów na rynek mieszkaniowy mają zostać przedstawione we wtorek. W styczniu premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus.
W związku z tym powołał Radę Mieszkalnictwa. W skład Rady - obok premiera - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.
Na podst. PAP