Chiny opanują systemowe ryzyko finansowe
Chiny poradzą sobie z systemowym ryzykiem finansowym - zapewnił w środę chiński minister finansów Xiao Jie na konferencji prasowej przy okazji trwającej w Pekinie sesji parlamentu. Zapowiedział przy tym zacieśnienie nadzoru nad zadłużeniem lokalnych rządów.
Władze ustalą na rozsądnym poziomie limity zadłużania się lokalnych rządów i będą przeciwdziałać „chaotycznemu finansowaniu” długu. „Przyjrzymy się każdemu przypadkowi nielegalnych działań” - zapewnił Xiao.
Opanowanie ryzyka finansowego i rosnącego zadłużenia, szczególnie wśród lokalnych rządów i państwowych przedsiębiorstw, stało się w ostatnich miesiącach jednym z priorytetów chińskich władz centralnych.
„Ktokolwiek zaciągnął dług, będzie za niego odpowiedzialny - powiedział Xiao. - Dzięki tym środkom i tej pracy zagwarantujemy, że nie będzie systemowego ryzyka”.
Ministerstwo finansów szacuje, że w nadchodzących latach stosunek zadłużenia do PKB będzie się utrzymywał na stałym poziomie, takim jak w 2017 roku. Na koniec ub.r. chiński dług publiczny osiągnął 29,95 bln juanów (4,73 bln USD), a stosunek zadłużenia do PKB spadł od 2016 roku z 36,7 do 36,2 proc.
Xiao powtórzył też zapowiedzi premiera Li Keqianga, że w tym roku zmniejszone zostaną obciążenia podatkowe i pozapodatkowe dla biznesu. Dotyczy to szczególnie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów - powiedział.
Podkreślił też wagę współpracy z ministrami finansów krajów uczestniczących w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku, która zakłada budowę i modernizację korytarzy transportowych między Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki.
Od poniedziałku w Pekinie trwa sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu. W niedzielę posłowie będą głosować nad reformą konstytucji, która zlikwiduje limit dwóch kadencji dla prezydenta kraju i umożliwi Xi Jinpingowi sprawowanie tej funkcji bezterminowo.
Podczas sesji, która potrwa do 20 marca, mianowani zostaną również nowi wicepremierzy i nowy prezes Ludowego Banku Chin - chińskiego banku centralnego.
PAP/ as/