Rozpoczął działalność komitet mędrców
W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej. Jego zadaniem ma być m.in. wyznaczanie kierunków polskiej polityki gospodarczej - poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
Piechociński podkreślał otwierając posiedzenie, że najważniejszym zadaniem Komitetu będzie wyznaczanie "kierunków polityki gospodarczej, definiowanie przyszłościowych sektorów gospodarki o dużym potencjale inwestycyjnym oraz ocena skutków wprowadzanych programów i regulacji".
"Polityka i dyplomacja muszą służyć gospodarce. Wspólnie odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie tendencje będą dominowały w niej za kilkadziesiąt lat. Polska musi znaleźć miejsce na światowych rynkach i ustalić priorytety w rywalizacji o pracę, energię i jakość życia" - mówił wicepremier, zwracając się do członków Komitetu.
Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz stwierdził, że w skład Komitetu weszły wybitnie postaci ze świata polityki, nauki i z instytucji otoczenia biznesu. "To kolejny powołany przez ministerstwo gospodarki, po Krajowej Radzie Przedsiębiorczości, krąg doradców. Pomoże on spojrzeć na działania rządu w szerszej perspektywie i dostarczyć inspiracji i wskazówek do naszych działań podejmowanych dzisiaj" - stwierdził.
Piechociński wręczył nominacje 35 członkom Komitetu. Znaleźli się wśród nich m.in.: prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, prof. Andrzej Chmielewski z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski, prezes Business Centre Club Marek Goliszewski, prezes Asseco Poland Adam Góral, członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner, prezes PAN prof. Michał Kleiber, szef Pracodawców RP
Andrzej Malinowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP prof. Andrzej Sławiński, Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Przewodniczącą Komitetu została prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
PAP