Przetwórcy nadużywają swojej pozycji wobec rolników
Kontrolerzy Inspekcji Handlowej sprawdzili 29 skupów owoców miękkich w województwach, w których jest najwięcej upraw i znajdują się siedziby dużych przetwórców, czyli: lubelskim, mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim; obecnie UOKiK analizuje zebrane dane - poinformował w piątek UOKiK.
Kontrole prowadziły Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w: Kielcach, Lublinie, Łodzi i Warszawie. Inspektorzy sprawdzali m.in. umowy zawierane przez skupy zarówno z rolnikami, jak i zakładami, które chłodzą i przetwarzają owoce. Badane były m.in. relacje handlowe pomiędzy poszczególnymi podmiotami.
Celem kontroli było sprawdzenie, czy ceny owoców miękkich kształtowane są zgodnie z prawem. Szczególnie, czy w relacjach pomiędzy rolnikami, skupami a przetwórniami i chłodniami może dojść do wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych zakładów wobec rolników. Obecnie analizujemy zebrane informacje i dane - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Marek Niechciał.
Chciałbym przy tym podkreślić, że UOKiK nie jest urzędem do spraw kontroli cen. Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej to jeden z trzech przypadków, kiedy możemy ingerować w sposób ich ustalania. Pozostałe to niedozwolone porozumienia, np. zmowa cenowa czy przetargowa i nadużywanie pozycji dominującej przez rynkowych potentatów - dodał.
Cytowany w komunikacie, Krzysztof Stasiak, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi, wskazał, że kontrolerów zaskoczył fakt braku cen skupu owoców w badanych umowach z dostawcami.
Takie informacje znalazły się dopiero w aneksach. W praktyce zatem wygląda to tak, że rolnik dzwoni rano do skupu i dowiaduje się, po jakiej cenie będzie mógł sprzedać posiadany produkt - mówił.
Zauważyliśmy również, że przedsiębiorcy prowadzący skup owoców miękkich nie zawierają z rolnikami (dostawcami) kontraktów długoterminowych np. na okres zbiorów, a jedynie umowy na jednorazowe dostawy. Nie gwarantuje to zatem dostawcy sprzedaży wyprodukowanych owoców - dodała Joanna Jankowska-Kuć, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Warszawie.
Jak podał UOKiK, to nie koniec działań urzędu dla polskich rolników. Inspekcja Handlowa rozpoczęła również kontrole skupów jabłek - łącznie sprawdzonych zostanie 40 punktów. Inspekcja bada też rynek wieprzowiny.
Jak wskazano, kontrole skupów owoców miękkich to kolejny etap działań UOKiK na rzecz polskich rolników. W ubiegłym tygodniu Urząd informował o wszczęciu postępowania przeciwko spółce Doehler. Postawił również zarzuty innemu dużemu przetwórcy - T.B. Fruit. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował ponadto zmiany prawne, które przyjęła Rada Ministrów.
SzSz(PAP)