Amerykanie inwestują w Polsce na potęgę
Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła do połowy grudnia 2018 r. 60 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,8 mld euro, głównie w branży elektromobilności i nowoczesnych usług dla biznesu- powiedział prezes Agencji Tomasz Pisula. W największą liczbę z nich zaangażowani są inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych.
Polska jest krajem wybieranym głównie przez inwestorów amerykańskich, w drugiej kolejności niemieckich, następnie inwestorów z państw azjatyckich: Japonii i Korei - zaznaczył szef PAIH, odnosząc się do inwestycji obsługiwanych przez Agencję od ponad dwudziestu lat.
Jak dodał, „inwestorom koreańskim bardzo się w naszym kraju podoba”.
Zaznaczył, że wprawdzie nie ma jeszcze ostatecznych danych dot. liczby projektów inwestycyjnych obsłużonych przez Agencję w całym 2018 r., ale wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity.
Wartość projektów wynosi mniej więcej tyle samo co w roku 2017 r, który był dla nas rokiem rekordowym. Ale czekamy jeszcze na podliczenie drugiej połowy grudnia. Zapowiada się, że pobijemy ten rekord - ocenił Pisula.
Jak wyjaśnił, rok temu (2017 r.) Agencja pomyślnie zakończyła prace nad projektami inwestycyjnymi wartymi łącznie aż 2 mld euro.
Pisula wskazał, że do połowy grudnia 2018 r., Agencja obsłużyła 60 projektów inwestycyjnych o wartości 1,8 mld euro.
Sektory, których one dotyczą to głównie elektromobilność i usługi dla biznesu - wyjaśnił.
Odnosząc się do profilu inwestycji w 2018 r. prezes Agencji podkreślił, że dotyczą projektów bardziej zawansowanych technologicznie niż w poprzednich latach.
Widać też wyraźne przesunięcie w kierunku usług wymagających wyższych kwalifikacji. Są to przedsięwzięcia związane z outsourcingiem biznesowym czy centrami serwisowymi dla dużych korporacji - zaznaczył.
Druga grupa projektów dotyczy elektromobilności.
W tym obszarze ważnym inwestorem jest LG Chem - powiedział Pisula.
Za tym inwestorem „ruszyły do Polski” kolejne koncerny związane z elektromobilnością. Szef PAIH dodał, że pod względem nakładów inwestycyjnych, projekty związane z produkcją elektrycznych pojazdów stanowią aż 1 wartości portfela inwestycji obsłużonych w mijającym roku, a jednym z najbardziej kapitałochłonnych zrealizowała belgijska firma Umicore.
W największą liczbę projektów, nad którymi Agencja zakończyła już prace (20) zaangażowane są firmy z USA, ich nakłady wynoszą łącznie 500 mln euro. Z danych PAIH wynika, że amerykańscy przedsiębiorcy zadeklarowali też największe zatrudnienie.
Dzięki zakończonym projektom inwestycyjnym przybyć powinno 17,3 tys. miejsc pracy, z czego aż 40 proc. utworzonych zostanie w ramach projektów amerykańskich - wyjaśnił szef PAIH.
Jednym z najważniejszych amerykańskich projektów 2018 roku jest inwestycji Johnson & Johnson, które w wakacje w Warszawie otworzyło globalne centrum doskonalenia produktu.
Pisula został zapytany o to, jakich dużych inwestycji zagranicznych możemy się spodziewać w 2019 r.
W zasadzie firmy związane z sektorem automotive, które obsługiwaliśmy w przeszłości są z nami w ciągłym kontakcie i rozważają rozmaite sposoby rozszerzenia swojej dotychczasowej działalności. Jesteśmy bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia inwestycji, dzięki temu, że w Polsce nastąpiła kumulacja kompetencji związanych z przemysłem samochodowym oraz elektromobilnością - odparł.
Dodał, że o inwestycjach w obszarze elektromobilności Agencja rozmawia z firmami z Azji, Stanów Zjednoczonych, czy Niemiec.
Elektromobilność to rewolucja, która rozpoczyna się na całym świecie. W największym stopniu będzie dotyczyć Chin, które są potężnym, scentralizowanym rynkiem zbytu, natomiast Polska jest na pewno jednym z pionierów w skali europejskiej - ocenił.
Wśród największych przedsięwzięć inwestycyjnych 2018 r., które zostały zrealizowane przy wsparciu PAIH Pisula wskazał na projekt EME Areo, zrealizowany przez firmy Lufthansa Technik i MTU Aero Engines na Podkarpaciu.
Zdecydowały, że zbudują centrum serwisowe swoich najnowocześniejszych silników turbowentylatorowych pod Rzeszowem. To jest projekt obliczony na 30-35 lat o zasięgu globalnym, dający pracę 800 inżynierom; jeden z najciekawszych zaawansowanych technologicznie projektów 2018 r. - powiedział.
Dodał, że projekt został pozyskany przez PAIH rok temu podczas targów Hannover Messe, dzięki m.in. dużej rozpoznawalności Podkarpacia wśród liderów sektora lotniczego na świecie.
PAP, MS