TVP na wiosnę
Show z gwiazdami „Dance, Dance, Dance, program rozrywkowy „To był rok!” oraz serial historyczny „Stulecie Winnych”. W wiosennej ramówce TVP nowości te oznaczają sporą dawkę tanecznej energii, muzyczne podróże w przeszłość oraz wielką historię wpisaną w losy rodziny. Wszystko to wsparte znanymi nazwiskami.
Wiosenne premiery dołączą do zimowych nowości, które już zaskarbiły sobie uznanie widzów – programu „Sanatorium miłości”, medycznego serialu „Echo serca”, a także stałych pozycji Jedynki i Dwójki, wśród nich kontynuacji wieloodcinkowych przebojów: „M jak Miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”, „Rodzinka.pl”, „Ojciec Mateusz” czy „O mnie się nie martw”.
Wróci na antenę, opowiadający o losach współczesnych dwudziestolatków, serial “Za marzenia”. W teleturnieju „The Wall. Wygraj marzenia” prowadzącego Pawła Orleańskiego zastąpi Maciej Kurzajewski, a w miejsce „Big Music Quiz” ze Sławomirem Zapałą pojawi się „To był rok!” Nowy pomysł na wspólne oglądanie i śpiewanie ma szansę połączyć pokolenia. Do wehikułu czasu zabierze widzów dynamiczna prowadząca, Marzena Rogalska. Z kapitanami drużyn: Anną Muchą i Antonim Królikowskim, będzie się przenosić (także dzięki stylizowanej scenografii i kostiumom) w różne okresy. Od lat 60. ubiegłego wieku do początku wieku XXI.
Na widowni zasiądą młodzi ludzie nie pamiętający czasów, których dotyczyć będą pytania (związane zarówno z popkulturą, życiem codziennym, jak też sportem czy motoryzacją). Ich zadaniem będzie ocenić, co z przywołanej przeszłości sprawdziłoby się, spodobało i dziś (ciekawe doświadczenie dla tych, którzy dany czas przeżyli).
Zarówno pytania, jak oprawę muzyczną (w której nie zabraknie przebojów do wspólnego śpiewania) dopełnią materiały wydobyte z archiwów TVP.
“To był rok!” może powalczyć zarówno o widzów serialu “Za marzenia”; tych, którzy są pośrodku, jak i imponującą grupę fanów „Sanatorium miłości” (przedział wiekowy 65+). Z kolei multimedialne show „Dance, Dance, Dance” to propozycja (obok fanów tańca) także dla stale rosnącej grupy ludzi, którzy kondycję ciała traktują, jak bazę do sukcesów w innych sferach życia.
Nie bez powodu w jury zasiada najpopularniejsza polska trenerka fitness Ewa Chodakowska, a obok niej m.in. projektant mody Robert Kupisz (który, jak się okazuje, przez ponad dwie dekady z powodzeniem działał jako tancerz i choreograf).
Zadaniem uczestników będzie (także w duetach rodzinnych), odtwarzanie choreografii ze znanych światowych teledysków: Michaela Jacksona, Madonny, Beyoncé, Justina Timberlake’a, a także tanecznych układów m.in. z filmów „Dirty Dancing”.
Do rywalizacji staną: piosenkarka Patricia Kazadi z 17-letnią siostrą Victorią; Miss Polski Paulina Krupińska i aktorka Klaudia Halejcio; gwiazdy seriali: „Na Sygnale” (Monika Mazur i Darek Wieteska) oraz „Rodzinki.pl” (Wiktoria Gąsiewska, Adam Zdrójkowski); prezenterka “Pytania na Śniadanie” Marcelina Zawadzka i model Rafał Maślak oraz wielokrotna mistrzyni fitness Katarzyna Dziurska z życiowym partnerem Emilem Gankowskim. Emisja „Dance, Dance, Dance” zacznie się w sobotę 2 marca, o godz. 20.05, w TVP2.
Serialowa superpremiera tej wiosny to, emitowane w niedzielne wieczory w Jedynce, “Stulecie Winnych”. Zrealizowane na podstawie bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej (pod tym samym tytułem) i przedstawiające historię wielopokoleniowej familii zamieszkującej podwarszawski Brwinów.
Losy Winnych wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku i przeplatają z kolejami życia historycznych rodzin Lilpopów, Wieruszów-Kowalskich i Iwaszkiewiczów. W pierwszym sezonie ramę czasową tworzą I i II wojna światowa. W obsadzie są m.in.: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Arkadiusz Janiczek, Olaf Lubaszenko, Adam Ferency i Iwona Bielska. Reżyserem jest Piotr Trzaskalski, autorem zdjęć Witold Płóciennik. Emisja rozpoczyna się 3 marca o godz. 20.15.
Oczekiwanymi premierami wiosny są także propozycje poniedziałkowego pasma Teatru Telewizji. Będą to spektakle: „Cena” Waldemara Łysiaka w reż. Jerzego Zelnika, „Paradiso” w reż. Andrzeja Strzeleckiego, „Znaki” Jarosława Jakubowskiego w reż. Artura Tyszkiewicza i „Wieczernik” Ernesta Brylla w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego oraz, transmitowany na żywo z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Chory z urojenia” z Andrzejem Grabowskim.
(JGZ) Jolanta Gajda-Zadworna