Komisja VAT: Dziś zeznaje Jene
Komisja śledcza ds. VAT rozpoczęła przesłuchanie byłego doradcy sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” Karola Jene. „Chcemy m.in. sprawdzić, jaki był jego udział w posiedzeniach Rady Ministrów - poinformował wiceszef komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS).
„Ciekawi mnie np., jaki Karol Jene miał wpływ na zmiany prawne, które umożliwiły działalność przestępczą mafiom vatowskim” - tłumaczył Smoliński.
To już drugi termin przesłuchania wyznaczony temu świadkowi przez komisję. Na pierwszy - 4 kwietnia br. - Jene nie stawił się.
Komisja „Przyjazne Państwo”, w której Jene był ekspertem została powołana pod koniec 2007 roku i funkcjonowała do końca kadencji Sejmu, czyli 2011 roku.
Do tej pory komisja śledcza ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy zeznawał były wiceminister finansów latach 1992-96 Witold Modzelewski, natomiast ostatnim (przesłuchiwanym we wtorek 15 maja br. - PAP) była b. premier Ewa Kopacz. Z jej zeznań wynikało m.in., że na decyzje związane z podatkami i finansami państwa wpływ miał były minister finansów Mateusz Szczurek, który - jak wynika z harmonogramu prac komisji - będzie zeznawał w najbliższy czwartek (16 maja).
W ubiegłym tygodniu zeznawał lider PO, były wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna.
Zapytany przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę, czy „uczestniczył w gremiach kierowniczych ówczesnej formacji rządowej” w rozmowach na temat strategicznych decyzji, takich jak podwyżka wieku emerytalnego czy podniesienia stawki VAT, Schetyna powiedział - „nie”. Podkreślił też, że wówczas były inne obyczaje i wszystkie decyzje były podejmowane w kancelarii premiera na posiedzeniu Rady Ministrów z premierem Donaldem Tuskiem, a nie w siedzibie partii rządzącej.
Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca br. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.
Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.
PAP/ as/