O petrochemii w Katowicach
Obecność PKN ORLEN podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach koncentrowała się wokół strategicznych dziedzin działalności spółki. Poza wyraźnym głosem przedstawicieli lidera rynku paliwowo-chemicznego w debatach na temat transportu, energetyki, morskich farm wiatrowych i przemysłu petrochemicznego, sporym zainteresowaniem uczestników EKG cieszyły się, co naturalne, komentarze dotyczące fuzji koncernu z Grupą LOTOS. Nie inaczej było podczas debaty pod niezwykle szeroki tytułem: „Sektor naftowo-chemiczny”.
Formuła połączenia ORLENu z Lotosem pozostaje niezmienna, zgodnie z podpisanym w lutym 2018 roku listem intencyjnym. Rozmawiamy z Komisją Europejską, która bada wszystkie dostarczane przez nas dokumenty dotyczące tego procesu. Podtrzymujemy termin finalizacji transakcji do końca tego roku – wyjaśniał Zbigniew Leszczyński – Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju. - To niezwykle istotny proces dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też dla polskiej gospodarki. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy – do tej konsolidacji powinno dojść już dawno.
Wymieniając powody połączenia obu firm Leszczyński podkreślił zalety budowania dużego, europejskiego gracza na rynku petrochemicznym, synergii produktowych i korzyści negocjacyjnych w zakupach surowców.
Lotos jest firmą rafineryjną, możemy konsolidować pewne aktywa, w pełni zagospodarować wszystkie pola współpracy w produkcji i dystrybucji. Korzyści widzimy też przy zakupach P ropy naftowej – łatwiej negocjować, gdy mówimy o 40, a nie o 10 mln ton surowca – mówił Leszczyński. Skupiamy się na wzbogaceniu naszej oferty produktów petrochemicznych, planujemy wydłużenie łańcucha wartości, chcemy produkować coraz bardziej rozwinięte technologicznie produkty. Liczymy na to, że dzięki Programowi Rozwoju Petrochemii Polska z kraju importującego takie produkty stanie się eksporterem.
Zbigniew Leszczyński przedstawił też założenia działalności powstającego w koncernie Centrum Badawczo-Rozwojowego, dzięki któremu ORLEN będzie wydajniej współpracował z ośrodkami naukowymi i uczelniami.
Aby ORLEN mógł się rozwijać w petrochemii – musimy współpracować z polską nauką, bo chcemy mieć możliwość korzystania z najlepszych, najnowocześniejszych rozwiązań – mówił prezes Leszczyński.
Na temat rozwoju przemysłu petrochemicznego w Polsce, o przemyśle obiegu zamkniętego, wykorzystaniu potencjału współpracy z globalnymi gigantami, ale też o sortowaniu i wykorzystaniu odpadów i nakładach na badania i rozwój w petrochemii oraz o agrochemii rozmawiali w Katowicach uczestnicy rynku - Katarzyna Byczkowska z BASF Polska, Ran J. Sharon z Clariter Group, Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Tomasz Zieliński - prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz wspomniani już - i jak się okazało – wyraźnie dominujący w dyskusji przedstawiciele polskiej petrochemii: Jarosław Kawula, wiceprezes ds. produkcji i handlu w Grupie LOTOS, Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju oraz prezes PERN, Igor Wasilewski.