WAŻNE! Porażka Gazpromu w sporze z PGNiG. AKTUALIZACJA
Na nic przychylność Komisji Europejskiej, która zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na wykorzystanie w 100 proc. gazociągu Opal w Niemczech. Sąd uchylił tę decyzję.
To bardzo ważne ze względu na dywersyfikacje dostaw, bo to oznacza, że rosyjski koncern, będący narzędziem energetycznej polityki Kremla, będzie musiał dzielić się przepustowością gazociągu z innymi firmami.
Informację o wyroku podało także Ministerstwo Energii. Sąd UE wydał korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu #OPAL. Sąd uchylił decyzję KE dającą ros. koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100%. OPAL jest odnogą Nord Stream I, wzdłuż naszej zachodniej granicy - czytamy na profilu resortu na Twitterze.
Cieszymy się, że TSUE rozstrzygnął sprawę w ten sposób. Utrzymuje to bezpieczeństwo energetyczne nasze i Ukrainy na wysokim poziomie, ale także Litwy, Łotwy i Estonii - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.
Dodał, że TSUE podjął decyzję, godząc się z argumentami strony polskiej. 28 października 2017 r. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom do 80 proc. z 50 proc. do 2033 r. 4 grudnia 2016 r. PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżył decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał zawiesił wykonanie decyzji KE z dniem 23 grudnia.
Trybunał, jak napisała na Twitterze Katarzyna Szymańska-Borginon, uznał, że KE przy wydawaniu decyzji nie uwzględniła zasady solidarności energetycznej oraz interesów Europy Środkowo-Wschodniej.
IBSnews