Krzysztof Pietraszkiewicz: Nie wierzę, że nadzór EBC nad bankami UE będzie możliwy od 1 stycznia 2013
Na dzień przed ogłoszeniem rezolucji Komisji Europejskiej dotyczącej jednolitego nadzoru sprawowanego przez Europejski Bank Centralny nad wszystkimi bankami strefy euro polscy bankowcy rozmawiali na temat tzw. unii bankowej podczas Forum Strategii Sektora Bankowego.
- Chyba nie ma osoby, która wierzyłaby, ze możliwe jest wprowadzenie jednolitego nadzoru sprawowanego przez Europejski Bank Centralny nad 6 tys. banków w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2013 roku – stwierdził, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Trzeba pamiętać, że transgraniczność usług bankowych w Europie jest bardzo nieduża, w przeciwieństwie do tego co możemy obserwować poza Europą i to tym problemem należałoby się poważnie zająć. Nie można być naiwnym euro entuzjastą i wierzyć że z odległości kilku tysięcy kilometrów lepiej widać co się dzieje w polskim sektorze bankowym. Czekają nas ciekawe czasy i musimy merytorycznymi rozmowami przygotować na to zarówno społeczeństwo jak i bankowców.
Pomimo wszystkich wątpliwości związanych ze skutecznością europejskiego nadzoru Andrzej Reich, dyrektor departamentu regulacji bankowych i instytucji płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego zwracał uwagę na niebezpieczeństwo związane z nie przystąpieniem do Unii Bankowej.
- Rynek będzie postrzegał banki podlegające nadzorowi EBC jako zdecydowanie bezpieczniejsze niż te pozostające poza tym nadzorem, a to może się okazać bardzo mało atrakcyjne dla banków i państw, które nie przystąpią do tej unii – mówił Andrzej Reich. – Ponadto trzeba pamiętać, że w dalszym ciągu będzie funkcjonowała nasza Komisja Nadzoru Finansowego. To będzie system podobny jak obecnie w systemie monetarnym strefy euro. Centralną instytucją jest EBC, ale narodowe banki centralne dalej funkcjonują i sprawują funkcję pomocniczą na terenie poszczególnych państw.
- Bez wątpienia pułapką Unii Bankowej jest możliwość arbitrażu dzielącego banki na dobre - pod nadzorem EBC i złe poza nim – poparła słowa przedstawiciela KNF Alicja Kornasiewicz, dyrektor w Morgan Stanley. – Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji gdy bezpieczeństwo Comerzbanku będzie oceniane zdecydowanie wyżej niż jego jednostki zależnej w Polsce – BRE Banku.
Kilkuset bankowców spotkało się na Forum Strategii Sektora Bankowego. W ciągu dwóch dni dyskutować będą nad wpływem regulacji europejskich na sektor bankowy, nad przykładami innowacyjnych rozwiązań dla banków oraz nad przyszłością bankowości tradycyjnej oraz internetowej w Polsce. Oprócz wymienionych już prelegentów Maciej Bardan, prezes Zarządu Kredyt Banku omówi strategię i znaczenie budowania długoterminowych relacji z klientami banku, a Robert Moreń, dyrektor zarządzający Departamentem Komunikacji Korporacyjnej w Banku Pekao SA poprowadzi dyskusję na temat: "Bankowość przyszłości: tradycyjna czy elektroniczna".
Maciej Goniszewski, redaktor naczelny Gazety Bankowej