Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Badanie: Mniej Polaków obawia się o swoje miejsce pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 października 2013, 08:01

  • Powiększ tekst

Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają się utraty pracy. W stosunku do zeszłego roku o 5 pp. mniej pracowników wyczuwa zagrożenie zwolnienia, a jednocześnie niemal 75% pracodawców deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia – wynika z najnowszego raportu Barometr Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service S.A.

- Obserwowana w ostatnich miesiącach relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy to w dużej mierze zasługa prac sezonowych. Jednak wyraźnie widać, że wakacyjna poprawa nastrojów przekłada się również na odczucia pracowników. Z naszych danych wynika, że 26,9% zatrudnionych Polaków obawia się utraty pracy, co stanowi niższy wynik od zeszłorocznego o 5 pp.

– komentuje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Największych problemów z zachowaniem stanowiska, pracownicy spodziewają się w drugiej połowie przyszłego roku, co potwierdza, że obecnie Polacy nie wyczuwają jeszcze zagrożenia. Wśród respondentów obawiających się utraty pracy dominują osoby przekonane, że dopiero po 6 miesiącach będą w stanie znaleźć nowe zatrudnienie (28%). Co piąta osoba niepewna obecnie zatrudnienia jest przekonana, że nową pracę uzyska dopiero po upływie przeszło 12 miesięcy (20%),
a jedynie 10% respondentów dopuszcza możliwość znalezienia nowego zajęcia w ciągu miesiąca.

Co na to przedsiębiorcy?

Pracodawcy zdają się potwierdzać dobre nastroje pracowników, bo ich znacząca większość (74,3%) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Pozytywnie należy również odbierać zapowiedzi 11,7% firm, które planują w najbliższym kwartale zwiększyć poziom zatrudnienia.

- Wśród przedsiębiorców, planujących dodatkowe rekrutacje w najbliższych miesiącach, 60% badanych deklarowało chęć zatrudnienia pracowników niższego szczebla. Dla nas to wyraźny sygnał, że w najbliższych miesiącach może dojść do ożywienia gospodarczego, a firmy przygotowują się na wzrosty zamówień

– podkreśla Tomasz Hanczarek.

Różnice w oczekiwaniach płacowych

Niemal co drugi pracownik (49,3%) spodziewa się, że w najbliższych miesiącach jego wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Jednak w grupie zatrudnionych Polaków znajduje się aż 38,2% osób, które, mimo trudnej sytuacji na rynku pracy, spodziewają się uzyskania podwyżki. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek osób oczekujących wzrostu wynagrodzenia zwiększył się o 22 pp.

W obecnych warunkach gospodarczych, przedsiębiorcy wyraźnie starają się ograniczać koszty wynikające z zatrudnienia. Zdecydowana większość firm (88,3%) deklaruje utrzymanie poziomu płac w najbliższym kwartale, a jedynie 2,8% przedsiębiorców przewiduje zwiększenie wynagrodzeń.

Opr. Jas

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych