Transport inwestuje na potęgę
Firmy z branży transportowej znajdują się w czołówce podmiotów o najwyższej dynamice inwestycji - wskazali w piątek analitycy Ministerstwa Rozwoju. W ich ocenie podtrzymanie tej tendencji może być sygnałem o utrzymującym się wysokim popycie na usługi transportowe
Eksperci MR odnieśli się w ten sposób do piątkowej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (styczeń 2020).
Opublikowanie dziś wskaźniki oceny koniunktury w podziale na poszczególne sektory pozwalają na pozytywną ocenę poziomu aktywności polskiej gospodarki na początku 2020 r. - wskazali w komentarzu analitycy resortu rozwoju.
Ich zdaniem wyraźna poprawa nastrojów wśród przedsiębiorstw specjalizujących się w przetwórstwie przemysłowym (+4,5 proc. wskaźnik sezonowo wyrównany), to „wynik tym lepszy, że I kw. 2019 r. zarówno dynamika produkcji, jak i zamówienia w przemyśle pozostawały na relatywnie wysokich poziomach”.
MR zwróciło uwagę, że lepiej niż przed miesiącem kształtowały się też wskaźniki w handlu hurtowym oraz w usługach, gdzie, jak podkreślili, na szczególną uwagę zasługuje odnotowany w styczniu w sektorze usług transportowych wyraźny wzrost (+20,3 proc.) oczekiwanych nakładów inwestycyjnych.
Przedsiębiorstwa z branży transportowej od dłuższego czasu znajdują się w czołówce podmiotów o najwyższej dynamice inwestycji - stwierdzili eksperci MR. Ich zdaniem podtrzymanie tej tendencji może być sygnałem o utrzymującym się wysokim popycie na usługi transportowe, również zagranicznym.
Nieco słabiej w styczniu koniunkturę oceniali przedsiębiorcy z branży budowlanej, jak podkreśliło MR, choć jednocześnie wskazywali na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych.
Powyższe dane pokrywają się z dzisiejszymi publikacjami na temat wstępnych styczniowych odczytów wskaźników PMI w sektorach przemysłowym i usługowym - podkreślili. W obu przypadkach, jak dodali, indeksy dla gospodarki niemieckiej odnotowały poprawę (odpowiednio 45,2 pkt. i 54,2 pkt.) w stosunku do grudnia (odpowiednio 43,7 pkt. i 52,9 pkt.). Ocenili, że może to oznaczać „stopniowe stabilizowanie się poziomu aktywności gospodarczej w strefie euro”.
PAP, mw