Doświadczony wiceminister finansów pokieruje Pekao S.A.
Nowy prezes Pekao S.A. jest doświadczonym menedżerem, który od lat nadzorował politykę finansową Polski, a także instytucje finansowe. Polski bank z żubrem w logo może na tej nominacji zyskać nowe kompetencje, a dotychczasowa kariera nowego szefa banku pozwala sądzić, że Pekao pozostanie jednym z głównych graczy na polskim rynku bankowym.
Rada Nadzorcza banku Pekao S.A powołała, z dniem 22 kwietnia 2020 r., Leszka Skibę, dotychczasowego wiceprezesa zarządu banku, na funkcję prezesa zarządu banku bieżącej wspólnej kadencji, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody - poinformował bank w komunikacie z dnia 21 kwietnia.
Czytaj też:Leszek Skiba został prezesem Pekao
Nowy prezes banku Leszek Skiba od 2015 roku pełnił funkcję wiceministra finansów – w resorcie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz legislacją w zakresie podatkowym. Wspierał także prace legislacyjne związane z rynkami finansowymi i kapitałowymi, jak również przygotował koncepcję reformy systemu budżetowego. Od marca 2019 do kwietnia 2020 roku pełnił też funkcję Przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
W latach 2009 – 2015 Leszek Skiba pracował w Narodowym Banku Polskim w Instytucie Ekonomicznym, gdzie brał udział w pracach nad raportem NBP wskazującym na konsekwencje członkostwa Polski w strefie euro oraz przygotowywał analizy dotyczące gospodarki strefy euro. Od 2009 roku Leszek Skiba prowadzi działalność publiczną non-profit jako Przewodniczący Rady i ekspert Instytutu Sobieskiego.
Nowy prezes Pekao S.A. ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, gdzie uzyskał tytuł magistra. Jest autorem licznych publikacji z dziedziny swojej pracy zawodowej oraz działalności publicznej.
To jak poradzimy sobie ze skutkami pandemii zależy m.in. od czasu na jaki zamknięta, zamrożona zostanie polska gospodarka – mówił Leszek Skiba w rozmowie z Edytą Hołdyńska na antenie telewizji wPolsce.pl w marcu.
Trzeba pamiętać, że pytanie dotyczy konsekwencji gospodarki. Analizy wskazują, że każdy miesiąc zamrożenia europejskiej gospodarki oznacza mniej więcej 3 procent pogorszenia wzrostu i krok w stronę recesji. W Polsce widzimy, że musimy liczyć się z wyhamowaniem wzrostu, spadkiem dochodów podatkowych, ale też powiększonymi wydatkami na wsparcie miejsce pracy i ochronę przedsiębiorstw. Cały świat, komentuje, że możemy mieć do czynienia ze znacznie większym kryzysem niż ten z 2009 roku. To z pewnością nadzwyczajna sytuacja.
Nowy prezes musi zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podobnie inne zmiany w zarządzie banku. Dotychczasowy prezes Banku Pekao - Marek Lusztyn, w uzgodnieniu z radą nadzorczą banku, złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu banku, bez składania rezygnacji ze składu zarządu banku.
Jednocześnie rada nadzorcza banku, po ocenie odpowiedniości, powierzyła panu Markowi Lusztynowi funkcję wiceprezesa zarządu banku oraz, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody, powierzyła panu Markowi Lusztynowi funkcję wiceprezesa zarządu banku nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.
Leszek Skiba o tarczy antykryzysowej – wideo - http://wpolsce.pl/magazyn/11239-czy-stac-nas-na-tarcze-antykryzysowa-gosc-leszek-skiba
gr