Tarcza antykryzysowa z pakietem wsparcia samorządów
Wsparcie budżetów samorządowych i łatwiejszy dostęp do przetargów publicznych dla firm to nowe elementy tarczy antykryzysowej, które pozwolą przetrwać przedsiębiorstwom i rozruszać gospodarkę - powiedział PAP prof. SGH Zbigniew Krysiak.
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek, że przygotowany pakiet rozwiązań osłonowych dla samorządów przewiduje m.in. podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 kwietnia br. Jak mówiła, w tym roku „wprowadzamy możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych” m.in. z PIT, CIT, podatków lokalnych: nieruchomości, rolnych, leśnych. Pakiet zakłada też łagodzenie dla samorządów w tym roku reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych w związku z epidemią COVID-19.
Emilewicz zapowiedziała także zmiany w prawie zamówień publicznych, m.in. ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami, czy wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów.
Krysiak uważa, że z zaproponowanych przez minister rozwoju uzupełnień tarczy antykryzysowej, istotne są trzy nawzajem uzupełniające się instrumenty: wsparcie finansowe budżetów samorządowych, stymulowanie rozwoju budownictwa, a także ułatwienie firmom dostępu do zamówień publicznych.
„Do niedawana bardzo wiele małych i średnich firm nie było w stanie przebrnąć przez skomplikowaną i kosztowna procedurę przetargową” powiedział. Dlatego - jak zaznaczył - zniesienie obowiązku składania wadium, wprowadzenie dla inwestora obowiązku wypłaty zaliczek wykonawcom czy obniżenie puli obowiązkowych zabezpieczeń pozwoli większej licznie przedsiębiorstw zdobyć zlecenia, pozwalające im odbudować potencjał.
Ekonomista wskazał, że branżą, która w znaczący sposób może przyspieszyć proces wyjścia gospodarki z kryzysu, jest budownictwo, które należy do jednej z najbardziej odpornych na koronawirusa. Powołując się na dane, które do niego docierają wskazał, że liczba zachorowań w tym sektorze jest stosunkowo niewielka, „ponieważ stosunkowo łatwo spełnić w niej wymogi bezpieczeństwa, czyli np. zachować bezpieczną odległość”.
Wyjaśnił, że w stymulowaniu branży budowlanej duża będzie rola samorządów, które dzięki możliwości zwiększenia swoich budżetów - np. poprzez zwiększenie udziałów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będą mogły realizować np. więcej inwestycji mieszkaniowych czy infrastrukturalnych.
Jego zdaniem kluczem do uzdrowienia gospodarki jest maksymalne zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w - jak to określił - rynkowym torcie. W pierwszym okresie po odmrożeniu głównym inwestorem będzie państwo i samorządy, ale z czasem możliwe jest również zwiększenie udziału w procesie inwestycyjnym przedsiębiorstw prywatnych, które mogą wykorzystać rozwiązania znowelizowanej ustawy o partnerskie publiczno-prywatnym - mówił.
Czytaj też: Borys: Start tarczy finansowej możliwy już w kwietniu
PAP/kp