KE zatwierdza polski program dla sektora mikro- i MŚP
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro. To równowartość około 75 mld zł
Przy łącznym budżecie 16,6 mld euro program ten pozwoli Polsce wspierać mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w zaspokajaniu ich bezpośrednich potrzeb w zakresie płynności, zmniejszając ich obciążenie finansowe z powodu wybuchu pandemii koronawirusa - powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, która odpowiedzialna jest za politykę konkurencji.
Polska zgłosiła wniosek do Komisji o akceptację na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej. W ramach programu wsparcie przyjmie formę zaliczek zwrotnych.
Poniedziałek kończymy kolejną pozytywną informacją z frontu walki z koronakryzysem. Polski rząd otrzymał zielone światło od Komisja Europejska w Polsce European Commission na uruchomienie głównego strumienia finansowego w ramach narodowej tarczy antykryzysowej - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. - Przygotowane przez nas środki - miliardów złotych - już wkrótce zaczną być przekazywane tysiącom mikrofirm oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Uruchomienie kolejnych elementów pakietu antykryzysowego to tylko kwestia czasu. Robimy wszystko, by Polacy otrzymali niezbędną pomoc jak najszybciej. W środę poinformujemy Państwa o szczegółach. Wielkie podziękowania dla całego zespołu Polski Fundusz Rozwoju za tytaniczną pracę, jaką wykonał przy tym projekcie!
Program będzie otwarty dla mikroprzedsiębiorstw (z wyłączeniem osób prowadzących działalność na własny rachunek) oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) borykających się z trudnościami finansowymi i brakami płynności z powodu pandemii.
Jak podała KE, oczekuje się, że program przyniesie korzyści około 350 tys. mikroprzedsiębiorstw i 26 tys. małych i średnich firm, które zgłoszą spadek przychodów o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem lub tym samym miesiącem ubiegłego roku.
Program ma na celu zapewnienie przedsiębiorstwom szczególnie dotkniętym pandemią koronawirusa wystarczającej płynności, umożliwiając im kontynuowanie działalności, dokonywanie inwestycji i utrzymanie zatrudnienia podczas epidemii i po niej.
PAP, mw