KE zaprezentowała dziś tymczasowy projekt budżetu UE
- Komisja Europejska zaprezentowała w środę projekt budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. To jednak propozycja tymczasowa, bo KE zakłada, że na lipcowym szczycie liderzy państw UE porozumieją się w sprawie kształtu budżetu na kolejne siedem lat.
Komisja zaproponowała budżet UE na 2021 r. w wysokości 166,7 mld euro, uzupełniony o 211 mld euro w formie dotacji i ok. 133 mld euro w formie pożyczek, udzielanych w ramach instrumentu odbudowy. Te pieniądze mają pobudzić inwestycje i całą europejską gospodarkę po pandemii.
Łącznie roczny budżet i fundusz odbudowy mają naprawić szkody gospodarcze i społeczne, spowodowane pandemią koronawirusa, zapoczątkować trwałą odbudowę gospodarki oraz chronić i tworzyć miejsca pracy.
Będzie to pierwszy budżet nowych wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027 i pierwszy roczny budżet Komisji pod przewodnictwem prezydent Ursuli von der Leyen. Jego kształt jednak nie jest ostateczny i może się zmienić w toku negocjacji między przywódcami państw członkowskich. Szczyt w tej sprawie zaplanowano na połowę lipca.
Budżet roczny na 2021 r. pomoże setkom tysięcy osób, przedsiębiorstw i regionów przezwyciężyć kryzys i wyjść z niego w lepszej formie. Aby tak się stało, potrzebujemy porozumienia w sprawie długoterminowego budżetu i mechanizmu odbudowy, porozumienia, które będzie sygnałem zaufania dla całej Europy” - powiedział Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu.
KE proponuje m.in. 55,2 mld euro na wspólną politykę rolną i 813 mln euro na Europejski Fundusz Morski i Rybacki z myślą o europejskich rolnikach i rybakach, ale również, aby wzmocnić odporność sektorów rolno-spożywczego i rybołówstwa i umożliwić odpowiednie zarządzanie kryzysowe.
Państwa członkowskie mają otrzymać 131,5 mld euro na pożyczki i ok. 133 mld euro na dotacje w ramach mechanizmu odbudowy. 47,15 mld euro ma trafić na politykę spójności i zostać uzupełnione kwotą 42,45 mld euro w ramach REACT-UE, instrumentu w ramach mechanizmu odbudowy.
Projekt budżetu na 2021 r. opiera się na przedstawionej 27 maja 2020 r. propozycji Komisji w sprawie następnego długoterminowego budżetu UE. Gdy Parlament Europejski i Rada Europejska osiągną porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027, w tym funduszu odbudowy, Komisja zmieni swój projekt.
Czytaj także: Premier: nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)/gr