MF wydał przewodnik o zmianach w podatkach
Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny przewodnik, jak mają być stosowane zmiany w podatkach wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 - poinformował na środowej konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński
Stworzyliśmy objaśnienia, które można traktować jako przewodnik (…) jak stosować zmiany w podatkach (wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 - PAP) - powiedział szef resortu finansów.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów m.in. zakup maseczek, przyłbic czy środków do dezynfekcji, a w związku z przejściem na pracę zdalną również laptopów czy nowego oprogramowania.
Obecny na konferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że w przewodniku objaśniono przepisy, które zostały wdrożone, aby ułatwić firmom utrzymanie się na rynku.
Wdrożyliśmy też szereg ulg podatkowych, które zachęciły bardzo wiele firm i prywatnych darczyńców do zwiększenia solidarności i przekazywania szkołom laptopów, czy szpitalom maseczek i przyłbic. Teraz (…) pojawiło się wiele pytań dotyczących sposobu zastosowania wdrożonych przez nas przepisów - powiedział Sarnowski.
Dodał, że resort zdecydował, aby przygotowane odpowiedzi na pytania indywidualnych podatników stały się powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Poinformował, że w przewodniku resort zamieścił ponad 70 praktycznych przykładów.
Wiceminister podkreślił, że powołanie się na te objaśnienia chroni podatnika przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnych błędów, a dla organów podatkowych interpretacje są wiążące.
To jest praktyczne narzędzie ochrony podatników i zapewnianie im najwyższego komfortu stosowania podatków” - powiedział Sarnowski.
Wiceminister poinformował, że objaśnienia dotyczą przedsiębiorców, pracowników, darczyńców i inwestorów.
Zastrzegł, że resort nie traktuje opublikowanych objaśnień jako “zamkniętej księgi”. “Stan epidemii cały czas działa, (…) biorąc pod uwagę różnorodność życia gospodarczego, może się pojawić potrzeba uzupełniania o nowe sytuacje. (…) Mamy nadzieję, że ten dokument nie tylko będzie chronił przedsiębiorców, ale że będzie uzupełniany” - dodał.
Czytaj też: MF oszacowało deficyt budżetowy na 2020 rok
PAP/KG