PILNE
Ważna wiadomość dla amatorów metki cebulowej. GIS ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii metki cebulowej. Wdrożono procedury wycofania tej partii z rynku
Chodzi o produkt: metka cebulowa, 180 g, o numerze partii 234600 i terminie przydatności do spożycia: 03.09.2020. Producentem metki są Zakłady Mięsne NOWAK.
GIS podał, że w wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej w jednej partii produktu pn. metka cebulowa wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.
Poinformował też, że Zakłady Mięsne NOWAK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. wdrożyły zakładową procedurę wycofania towaru niezgodnego z rynku.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pruszczu Gdańskim w toku postępowania wyjaśniającego zobowiązał producenta do przeprowadzenia zabiegów mycia i dezynfekcji pomieszczeń, w których miała miejsce produkcja wyżej wymienionej partii towaru oraz weryfikacji zakładowych procedur opartych na zasadach HACCP.
GIS zaleca, by nie spożywać produktów z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Nazwa metka pochodzi z niemieckiego “Mettwurst”. To przysmak mieszkańców Górnego Śląska i Wielkopolski, ale również w innych częściach kraju kanapka z metką jest obowiązkowym śniadaniem. Metka to kiełbasa surowa, wytwarzana z wieprzowiny i wołowiny. Jej konsystencja jest tak miękka, że metkę po prostu rozsmarowuje się na chlebie. Kiełbasy surowe mają swoich przeciwników, ale także zagorzałych wielbicieli.
PAP, mw
CZYTAJ TEŻ: Erytrejczyk zabił matkę z dzieckiem. Nie trafi do więzienia
CZYTAJ TEŻ: Maląg: rodziny muszą pamiętać o bezpieczeństwie
CZYTAJ TEŻ: Badania potwierdzają: dzieci i nastolatki bardzo rzadko cięzko chorują na Covid-19