MRPiPS: szacowana stopa bezrobocia utrzymała się
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu – wynika z szacunków MRPiPS. W rejestrach urzędów pracy figuruje pół tysiąca mniej osób niż przed miesiącem
Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia nie wzrosła względem poprzedniego miesiąca i nadal utrzymuje się na poziomie 6,1 proc. Lipiec był pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii, w którym nie zanotowano wzrostu tego wskaźnika.
Komentując te dane, szefowa MRPiPS powiedziała PAP, że „to kolejny dowód na to, że po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować”.
Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – zauważyła.
Ze wstępnych danych MRPiPS wynika również, że liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2020 r. wyniosła 1 mln 29 tys. osób, co stanowi nieznaczny, bo o pół tysiąca osób, spadek względem lipca. Spadek ten zanotowano w dziesięciu województwach.
W pięciu województwach zanotowano z kolei zmniejszenie natężenia bezrobocia – spadek ukształtował się w przedziale 0,1-0,2 proc. Dotyczy to województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
Zdaniem Marleny Maląg wpływ na te wskaźniki „niewątpliwie miały działania zaproponowane w tarczy antykryzysowej”. Przypomniała, że dzięki instrumentom tarczy udało się ochronić 5 mln miejsc pracy.
Według danych Eurostatu w lipcu 2020 r. Polska była drugim krajem w Unii Europejskiej o najniższej stopie bezrobocia, osiągając poziom 3,2 proc. Na pierwszym miejscu znalazły się Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,7 proc. Unijna średnia notowana jest na poziomie 7,2 proc.
Czytaj też: Lokata na 10 tysięcy daje już tylko 16 złotych odsetek
PAP/KG