NBP: Najszybciej odbije konsumpcja
Konsumpcja prywatna jest częścią gospodarki, która odbuduje się najszybciej i w przyszłym roku - najdalej pod koniec - wróci do poziomów sprzed kryzysu, poinformował zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski
Konsumpcja prywatna jest tą częścią gospodarki, która odbuduje się najszybciej, straty są niewielkie, nie wzrosło długookresowe bezrobocie, jest ogólnie ten wzrost umiarkowany. W przyszłym roku lub pod koniec przyszłego roku wrócimy do poziomów sprzed kryzysu w przypadku konsumpcji - powiedział Kotłowski podczas prezentacji projekcji NBP.
Ryzykiem jest wysoka niepewność i utrzymywanie się wysokiej stopy oszczędności, co jest związane z pandemią.
Pozostaje pytanie o zmianę zachowań konsumentów - wskazują na to ekonomiści. Czy tak duże wydatki sprzed pandemii będą ponoszone na dobra kupowane przed kryzysem. Niektórzy ekonomiści zwracają uwagę, że dokonujemy innego rodzaju zakupów - np. dóbr zamiast usług - powiedział dyrektor.
Dodał, że pytaniem pozostaje czy wszystkie branże przetrwają w takim kształcie, w jakim były przed kryzysem i czy wzorce konsumentów pozostaną takie same.
Podkreślił, że skala spadku inwestycji jest mniejsza niż w globalnym kryzysie finansowym w 2008-2009, ale jest on bardziej powszechny, a szok jest bardziej symetryczny, dotykając krajową i zagraniczną gospodarkę.
To, co ważne, to 50% firm nie jest w stanie powiedzieć, jaka jest perspektywa odbudowy aktywności inwestycyjnej - powiedział Kotłowski.
Przypomniał, że dynamika eksportu w Polsce w ostatnim czasie była wyższa niż w krajach regionu.
Dodatni wpływ eksportu netto będzie wspierał polską gospodarkę i będziemy mieli wzrost salda rachunku bieżącego i kapitałowego i w tym roku może być rekordowy, nawet ok. 6%” - dodał.
Omawiając ścieżkę PKB w projekcji wskazał, że odbicie gospodarcze nastąpi na koniec przyszłego roku.
W I kw. będziemy mieli poprawę sytuacji, następnie pogorszenie. Scenariusz ekonomiczny jest taki, że I połowa 2021 roku będzie relatywnie słaba ze względu na zagrożenia związane z pandemią i ryzyko wprowadzania kolejnych lockdownów. A wyraźnie silna odbudowa nastąpi pod koniec 2021 roku i w 2022 roku gospodarka rzeczywiście będzie przyspieszać. Oczywiście, w 2022 roku są efekty bazy. Szybciej odbuduje się spożycie prywatne, inwestycje będą odbudowywały się dużo wolniej i wkład eksportu netto będzie dodatni, a gdy gospodarka przyspieszy - ponownie ujemny - podsumował.
ISBnews, mw
CZYTAJ TEŻ: Zamieszanie z wybiciem norek w Danii wielkim skandalem
CZYTAJ TEŻ: Dodatkowe 100 mln zł na program „Mój Prąd”. Lawina wniosków o dotacje
CZYTAJ TEŻ: Pierwsi ludzie właśnie przejechali się Hyperloopem Virgin