Niemcy już chcą walnąć mechanizmem praworządności za Orlen!
Stowarzyszenie Dziennikarzy Niemieckich zwróciło uwagę na zakup wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. DJV uznało, że „wolność prasy” w Polsce jest zagrożona i wezwało Komisję Europejską do „wzięcia pod lupę” sytuacji na polskim rynku
Zdaniem DJV KE powinna wykorzystać przyjęty na ostatnim szczycie UE mechanizm praworządności. DJV przekonuje, że „podstawowe prawo, jakim jest wolność prasy, jest u naszego sąsiada bardzo zagrożone” - czytamy na money.pl.
Istnieje duże niebezpieczeństwo, że państwo polskie będzie ingerowało w prace redakcji, a wolność mediów znajdzie się pod presją – uważa przewodniczący DJV Frank Ueberall.
W polemikę z DJV weszło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Wiceprezes SDP Jolanta Hajdasz w wypowiedzi dla Radia Maryja w piątek (8.01.2021) uznała stanowisko DJV za „bezczelną ingerencję” w polskie sprawy.
To jest absolutnie skandaliczne ingerowanie w nasze wewnętrzne sprawy, w rynek mediów, który jest oparty o demokratycznie stanowione przepisy i funkcjonuje w bardzo pluralistyczny sposób - podkreśliła.
PKN Orlen o złożeniu oferty kupna Polska Press poinformował 7 grudnia 2020 roku. Transakcja - jak podano wtedy w komunikacie Orlenu - wpisuje się w strategiczne plany PKN dot. wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej, a płocki koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.
Polska Press posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Portfolio wydawnictwa to także 500 witryn online, co czyni go liderem polskiego internetu w kategorii informacje i publicystyka oraz niekwestionowanym liderem w kategorii informacje lokalne i regionalne. Wydawnictwo wydaje również takie tytuły prasowe, jak: Polska The Times, Dziennik Bałtycki, Dziennik Polski, Express Ilustrowany, Echo Dnia, czy Dziennik Zachodni.
Czytaj też: Według 76 proc. Polaków własność mediów ma znaczenie
Czytaj też: Orlen wygrywa walkę o wodór
Money/KG