Tomasz Górski o KNF: Ratingi banków obniżone, Komisja milczy
Początek tego roku przyniósł niepokojące wieści dla bankowców i
klientów banków. Kilka agencji ratingowych (Fitch, Standard & Poors,
Moody's) postanowiło obniżyć ratingi kilku dużym bankom, m.in BZ WBK
oraz Pekao SA. Powodem obniżenia ratingu miały być zmiany w ratingu
banków zagranicznych, np. hiszpańskiego Banco Santander, który jest
głównym udziałowcem WBK.
Mimo tego według posła Tomasza Górskiego z Solidarnej Polski, będącego członkiem sejmowej Komisji Gospodarki, odpowiedzialna za informowanie klientów o tych kwestiach KNF nie udzieliła wiążącej odpowiedzi na jego pytanie, co właściwie zrobiła aby zabezpieczyć stabilność i bezpieczeństwo banków, którym obniżono rating? Co więcej - wykaz banków zagranicznych, które doznały obniżenia ratingu, a posiadają w Polsce swój oddział lub są współwłaścicielami banków na terenie Polski został zawarty w załączniku, który nie podlega publikacji na stronie Sejmu RP. A więc był dostępny tylko dla osób mających dostęp do Sekretariatu Posiedzeń Sejmu. Według posła Górskiego jest to działanie nieodpowiedzialne. "Nie każdy jest posłem i nie każdy ma dostęp do Sekretariatu, aby ten bez wątpienia ciekawy załącznik przeczytać" - mówi poseł SP, który skierował kolejną interpelację - tym razem do samego Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, któremu podlega KNF.
Zgodnie z dyrektywami bankowymi Unii Europejskiej oraz prawem bankowym bank, któremu obniżono rating powinien zwiększyć zaangażowanie w kapitał środkami finansowymi uzyskanymi z osiągniętego zysku. "Nie powinno się wypłacać dywidendy akcjonariuszom, czyli bankom spółkom-matkom. Zresztą - i tak nie ma już z czego. Zgodnie z prawem spółka-matka powinna postąpić odwrotnie - dokapitalizować działający w Polsce bank - spółkę-córkę" - uważa poseł Tomasz Górski.
Pełna treść skierowanej interpelacji posła Tomasza Górskiego dostępna jest na stronie internetowej Sejmu RP, pod niżej podanym adresem:
http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=45474324