Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Za mało ofert pracy - bezrobocie będzie się pogłębiać

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2013, 13:33

  • Powiększ tekst

Z danych IV edycji badania Bilans Kapitału Ludzkiego wynika, że coraz mniej przedsiębiorstw jest zainteresowanych zatrudnianiem nowych pracowników. Powodów tej sytuacji upatruje się głównie w niestabilności sytuacji gospodarczej oraz wysokich kosztach pracy.

Wiosną 2013 r. odsetek przedsiębiorstw, które zainteresowane były zatrudnianiem nowych pracowników, wyniósł ok. 14%, podczas gdy w 2010 r .wynosił on 17%.  Najgorzej sytuacja ta przedstawia się w branży budowlanej oraz w transporcie.

Badanie pokazało, że największy spadek zatrudnienia, bo aż o 60%,  miał miejsce w województwie mazowieckim, które  traktowane jest jako odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej panującej w całym kraju.

Na uwagę zasługuje natomiast fakt, iż coraz więcej firm jest zainteresowanych zatrudnianiem nowych pracowników, jednak mają one problem z rekrutowaniem odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Wśród cech, których brakuje kandydatom, przedsiębiorstwa wymieniają między innymi: brak kompetencji zawodowych, umiejętności interpersonalnych oraz samoorganizacji, a także odpowiedniego doświadczenia zawodowego czy motywacji do pracy.

Brak wyspecjalizowanych kandydatów do pracy dotyczy w szczególności takich zawodów, jak: robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek, operatorzy ciężkich sprzętów, spawacze, kucharze, sprzedawcy i przedstawiciele handlowi, programiści, księgowi.

W przeprowadzonym badaniu pracodawcy podzielili się również swoimi preferencjami co do pożądanych u kandydatów cech. Najważniejsze jest bowiem doświadczenie potencjalnego pracownika, a szczególności jego staż pracy na danym stanowisku, który powinien wynosić co najmniej 2 lata. 

Jak nie trudno się domyślić, stanowi to przeszkodę dla młodych osób po ukończeniu edukacji, które nie miały do tej pory możliwości nabycia stażu pracy. Stąd odsetek bezrobotnych młodych osób w październiku bieżącego roku wyniósł aż 27,7%.

Warto również podkreślić, iż około 56% pracodawców wskazywało na duże znaczenie urzędów pracy w procesie rekrutacji kandydatów. W 2010 r. odsetek firm korzystających z pomocy tych instytucji wynosił 50%.

Kolejnym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, iż pracodawcy tworzą coraz mniej nowych miejsc pracy, a zatrudnienie odbywa się w ramach rotacji pracowników na dotychczasowych stanowiskach. Tylko 12% zatrudnionych pracowników zostało bowiem obsadzonych na nowo utworzonych miejscach pracy.

Jak pokazuje badanie, rynek pracy, a właściwie zainteresowanie przedsiębiorstw zatrudnianiem nowych pracowników jest mocno uzależniony od sytuacji gospodarczej kraju, ale również od kosztów pracy oraz podatków.

Więcej na temat badania znajdziesz na stronie: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/raporty-stefczyk-info/coraz-mniej-ofert-pracy,9284702291

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych