Historyczna szansa dla polskiego górnictwa
Nowe ceny surowców są świetną okazją dla rozwoju polskiego górnictwa
9 965 dolarów amerykańskich – tyle wynosi obecnie cena tony miedzi na światowych giełdach. Ceny surowca sukcesywnie idą w górę, osiągając poziom ostatnio odnotowywane w 2011 roku.
W ujęciu rocznym, cena miedzi podniosła się niemalże dwukrotnie. W kwietniu 2020 roku oscylowała ona w okolicach 5100-5200 dolarów amerykańskich za tonę. Skąd w takim razie nagły wzrost cen tego surowca?
Podstawową przyczyną wzrostu zapotrzebowania na miedź jest światowy trend w kierunku „zielonej” energii. Miedź ma doskonałe właściwości jak przewodniość elektryczna, trwałość oraz przetwarzalność, przez co jest niezbędnym elementem infrastruktury nowoczesnej energetyki. Jest używana nie tylko do produkcji kabli, ale także do systemów fotowoltaicznych, a także baterii i systemów magazynowania energii.
Rosnąca popularność samochodów elektrycznych również jest nie bez znaczenia. Bowiem do ich produkcji również niezbędna jest właśnie miedź.
Dzięki doskonałym właściwościom miedzi można by znacząco ograniczyć straty oraz zwiększyć możliwości przechowywania energii, który to problem jest ważnym hamulcowym OZE. Według niektórych szacunków dzięki wykorzystaniu miedzi emisja CO2 w Europie mogłaby spaść nawet o 100 milionów ton w skali roku.
Inwestorzy są zatem obecnie nastawieni bardzo pozytywnie w kierunku miedzi. Jednak nie wszyscy są aż tak optymistyczni.
Instytucje takie jak JP Morgan, Societe Generale, BBVA i Capital Economics przewidują, że w 2022 ceny miedzi spadną ponownie do poziomu około 7 000 dolarów amerykańskich za tonę. Inaczej jednak sprawę widzi np. Goldman Sachs. Według ich prognoz, ceny miedzi do końca 2022 roku będą wynosić mniej więcej 12 250 dolarów amerykańskich za tonę. Wysokie ceny miedzi są dobrą informacją dla polskiego przemysłu górniczego. Kolejne inwestycje w tych obszarach nie tylko mogą zapewnić napływ kapitału oraz rozwój nowych miejsc pracy, ale także stanowić alternatywne miejsca pracy przy zamykaniu kopalni węgla.
Pozytywnie wpływają także na ceny KGHM Polska Miedź. W kwietniu 2020 ceny akcji wynosiły 70-parę złotych. Obecnie wynoszą one około 205 złotych.
Czytaj też: TSUE wydał wyrok ws. kredytów we frankach szwajcarskich
Źródła: Oil Price, Bankier