Te firmy częściej zostają bez kredytu!
W ostatnim roku o kredyt w banku zawnioskowało ponad 43 proc. małych i średnich przedsiębiorstw; blisko 12 proc. otrzymało odmowę - wskazano w badaniu Krajowego Rejestru Długów i NFG. Mikroprzedsiębiorstwa odchodziły z kwitkiem 10 razy częściej niż średnie firmy.
Według badania „Płatności i finasowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii” Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG 43,4 proc. firm w ciągu ostatniego roku wnioskowało o kredyt w banku. W przypadku firm średnich wniosek o przyznanie kredytu złożyła prawie połowa (48,8 proc.), a w grupie mikroprzedsiębiorstw o finansowanie zawnioskowało 35,3 proc.
„Mikrofirmy generalnie unikają kredytów. Po pierwsze z obawy o to, że nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, a po drugie, częściej niż większe firmy spotykają się z odmową ze strony banku” – wskazał prezes NFG Dariusz Szkaradek, komentując wyniki badania.
Eksperci KRD zwrócili uwagę, powołując się na dane NBP, że od marca do lipca 2020 r. wartość kredytów udzielonych firmom przez banki spadła o ponad 25 mld zł. Mniej firm wnioskowało o kredyt, z uwagi na to, że część z nich ograniczyła aktywność gospodarczą, ale też obcinanie wydatków inwestycyjnych było jedną z pierwszych reakcji na zamrażanie gospodarki.
Według bazy danych KRD długi firm sięgają 11,5 mld zł. Większość (6,3 mld zł) należy do jednoosobowych działalności gospodarczych. Odpowiadają one za 64 proc. zaległości wszystkich zadłużonych przedsiębiorstw - są więc dla banków mniej wiarygodne.
Z „Płatności i finasowania przedsiębiorstw w czasie pandemii” wynika, że wśród firm z sektora MŚP, które zawnioskowały w banku o kredyt, 11,8 proc. spotkało się z odmową. Mikroprzedsiębiorstwa odchodziły z kwitkiem 10 razy częściej niż firmy średnie.
„Tylko 2,5 proc. wnioskujących przedsiębiorstw średnich otrzymało negatywną decyzję z banku, a w mikrofirmach było to 25,4 proc., czyli jedna czwarta występujących o kredyt” - zwrócił uwagę Szkaradek. Przyznał, że banki zaostrzyły politykę kredytową wobec przedsiębiorstw z sektora MŚP, ograniczając dostęp do finansowania biznesom postrzeganym jako ryzykowne. Dodał, że oceniając ryzyko kredytowe, szacują, że przedsiębiorstwa, które dziś mają problem z płynnością finansową, nie będą w stanie spłacić zobowiązań w przyszłości.
Jak pokazuje badanie, najczęstsze powody odmowy kredytu to: nieregularny przychód firmy (42,3 proc.), branża przedsiębiorcy uznana przez bank za ryzykowną (38,5 proc.) lub brak zdolności kredytowej (30,8 proc.).
Badanie „Płatności i finasowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii” na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy faktoringowej NFG przeprowadziła IMAS International w II kwartale 2021 r. metodą CAWI na grupie 509 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. PAP/ as/