Facebook wreszcie będzie płacił wydawcom za publikacje? Wkracza UE
Europejscy prasowi wydawcy nie chcą odpuścić Facebookowi. Walczą, by Unia Europejska wprowadziły przepisy, które zmuszą do płacenia określonych sum za publikowane fragmenty artykułów
UE ma opracować rozwiązania częściowo podobne do tych z Australii. W ostateczności może dojść do arbitrażu, który będzie rozstrzygał sprawy.
Wydawcy prasowi liczą, że ich propozycje będą uwzględnione dodatkowo w ostatnim projekcie Komisji Europejskiej. Przygotowała w grudniu przepisy regulujące rynek cyfrowy, zgodnie z którym amerykańskie firmy technologiczne będą zagrożone grzywną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, mogą też zostać podzielone jeśli nie będą respektować regulacji UE.
Wariant australijski
Tym samym możemy być świadkami scenariusza z Australii. Tamtejszy parlament przyjął w w lutym nowe prawo, które zmusza firmy takie jak Facebook i Google do płacenia lokalnym mediom za treści newsowe.
Bezprecedensowe w skali świata nowe prawo było przedmiotem gorącej debaty w ostatnich miesiącach. Obaj giganci technologiczni walczyli z nim od zeszłego roku, nie zgadzając się na płacenie za newsy umieszczane na ścianie (ang. wall) użytkowników obserwujących strony mediów w przypadku Facebooka czy w wynikach wyszukiwania Google’a.
Należy się także spodziewać, że Facebook nadal mocno będzie protestować. W ostatni czwartek uniemożliwił australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi.
Czytaj też: Nowe prawo w Australii, Facebook i Google będą płacić mediom
Czytaj też: Australia nie będzie finansować kampanii na Facebooku
Czytaj też: Facebook ustępuje. Rozpoczął rozmowy z rządem Australii
PAP, Wirtualne Media/KG