Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Gdzie rząd nie może tam bank poradzi

Anna Niczyperowicz

Anna Niczyperowicz

dziennikarz, architekt

  • Opublikowano: 26 maja 2014, 12:43

    Aktualizacja: 27 maja 2014, 12:39

  • 4
  • Powiększ tekst

Serbski rząd nie spieszy się z uznaniem Kosowa za niezależne państwo. W praktyce jednak władzę dzierży ten, kto ma pieniądze.

I właśnie stało się tak, że Narodowy Bank Serbii uznał niepodległość Kosowa. Mianowicie, jak donosi albańska gazeta „Zëri.info” wydając decyzję o zgodzie na dokonywanie przelewów i darowizn sygnowanych pieczęcią Republika Kosowo. Kosowo przeznaczyło 50 tysięcy euro dla miejscowości Preševo na południu Serbii przy granicy Kosowa i Macedonii. Na około 15 tysięcy mieszkańców 90 procent to Albańczycy. Transferem pieniędzy zajął się 7 maja tego roku Narodowy Bank Serbii.

Burmistrz Preševa, Ragmi Mustafa uważa, że: „Nawet jeśli władze w Belgradzie oficjalnie sprzeciwiają się i nie chcą uznać niepodległości Kosowa to w przypadku dotyczącym Preševa bariery i antagonizmy zostały przełamane”.

Media albańskie opisują ten przypadek jako dowód na usankcjonowanie istnienia Kosowa przez władze Narodowego Banku Serbii. Pieniądze drogą jak najbardziej oficjalną trafiły na konto gminy Preševo, z pieczęcią Republiki Kosowo i z sygnaturą serbskiego banku.

W jeszcze wciąż napiętej sytuacji na Bałkanach można zobaczyć nadzieję na normalizację stosunków między Kosowarami a Serbami. Zawdzięczają ją jednak nie tyle polityce i dyplomacji – a potrzebie prowadzenia normalnego życia gospodarczego.

18 maja w Kosowskim Biurze Łącznikowym w Belgradzie spotkali się przedstawiciele biznesu z Kosowa i Serbii. Agim Shahini, przewodniczący Kosowskiej Agencji Biznesu (Kosovo Business Alliance) spotkał się z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej Serbii, Nenadem Rašićem. Towarzyszyli mu przedstawiciele różnych firm z Kosowa. Delegację powitał pierwszy sekretarz Urzędu Kosowa w Serbii, Amir Haziri. Podkreślił, że spotkania związane są z zawarciem umów w Belgradzie i Kragujevacu. Są to umowy między Kosowem a Serbią sygnowane po raz pierwszy między tymi państwami od ogłoszenia niepodległości przez Kosowo.

Wydarzenie to można uznać za przełom we wzajemnych kontaktach obu jeszcze niedawno skonfliktowanych stron. Kosowska Agencja Biznesu KBA podpisała dwie umowy o współpracy: z Centrum Innowacyjnej Energetyki Teslianum z Belgradu oraz z Serbską Izbą Gospodarczą regionu Kragujevac. Takie umowy zawierane przez Kosovo Business Alliance z odpowiednikami z Serbii są gwarantem wymiany gospodarczej.

---------------------------------------

Uwaga!

Promocje na ciekawe książki wSklepiku.pl!

Zniżki sięgają nawet 90%!

SPRAWDŹ SAM!

Powiązane tematy

Komentarze