Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zatrzymanie pod oporami, ale nie wszystko stracone

źródło: ING Securities

  • Opublikowano: 19 marca 2014, 08:25

  • 0
  • Powiększ tekst

W drugiej połowie wtorkowej sesji krajowe indeksy podjęły próbę kontynuacji odreagowania w górę. Naszemu rynkowi sprzyjało otoczenie zewnętrzne. Jak na razie skalę odreagowania, zgodnie z oczekiwaniami, ograniczył poziom 2.400 pkt. na WIG20. Końcówka tygodnia prawdopodobnie upłynie w zmiennych nastrojach. Do głównych katalizatorów zaliczyć należy dzisiejszy drugi dzień posiedzenia FOMC, kończący się sezon publikacji wyników finansowych spółek z GPW za IV kw. 2013 r. oraz przypadający na ten piątek dzień rozliczenia marcowych instrumentów pochodnych.

Respekt WIG20 przed poziomem 2.400 pkt.

Pierwszy istotny techniczny opór na WIG20 w rejonie 2.400 pkt. jak na razie ograniczył skalę krótkoterminowego odreagowania w górę. Barometr największych spółek GPW w drugiej połowie wtorkowej sesji dwukrotnie zmierzył się z tą barierą podażową i za każdym razem podaż okazywała się silniejsza. Efektem zniechęcenia rynku była bardziej zdecydowana realizacja zysków i ostatecznie ujemna dzienna stopa zwrotu wykazana przez WIG20 na zakończenie sesji. O sile i obecnej dyspozycji rynku będziemy mogli się przekonać w trakcie kolejnych dni. Jeżeli rynek będzie w stanie utrzymać indeks WIG20 np. w strefie konsolidacji 2.350-2.400 pkt., której towarzyszyć będzie niska wartość obrotu, zwiększą się szanse na kontynuację odreagowania w górę w przyszłym tygodniu. Analogicznie dla indeksu WIG zadaniem byków jest utrzymanie wsparcia w rejonie psychologicznej wartości 50,0 tys. pkt. Wczoraj główny indeks naszego rynku dotarł do pierwszego technicznego oporu przy 51,0 tys. pkt., gdzie pojawiła się niewielka presja ze strony sprzedających.

sWIG80 wykonał zadanie minimum

Po okresie wyraźnie słabszego zachowania, wczoraj relatywną siłę wykazał segment mid i small caps. Zarówno indeks mWIG40, jak i sWIG80 nieznacznie zyskały na wartości. Inwestorów do większej aktywności wśród spółek średniej i małej kapitalizacji zachęciła przede wszystkim skala tegorocznej przeceny. Już w ubiegłym tygodniu wskazywaliśmy, iż indeks sWIG80 znajduje się w okolicy ważnej strefy wsparcia 13.000 pkt. będącej szczytem z kwietnia 2011 r. Od góry natomiast pierwszy techniczny opór to 13.700 pkt. wyznaczone przez minimum z 10 stycznia br. Z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać, iż indeks sWIG80 będzie teraz starał się podejść pod w/w pierwszy techniczny opór. Będzie to swoisty test perspektyw średnioterminowych, gdyż kapitulacja pod strefą podaży, zwiększy ryzyko kontynuacji trwającej już 4 miesiące korekty spadkowej.

Koniunktura światowa ponownie sprzyja GPW

Wtorkowe orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina prawdopodobnie zakończyło pewien etap w konflikcie na linii Ukraina – Rosja. Rynki finansowe odetchnęły, a indeksy Wall Street skierowały się w okolice tegorocznych maksimów. Wczoraj S&P500 kontynuował wzrosty zyskując 0,7%. Najsilniej zaprezentował się indeks małych spółek Russell 2000 zyskując 1,5%. Po okresie spadkowej korekty, nastroje poprawiły się również na niemieckim rynku akcji. Indeks DAX zaliczył wczoraj wzrost o 0,67% ignorując nawet słaby odczyt indeksu zaufania ZEW (spadek do 46,6 pkt. z 55,7 tys. miesiąc wcześniej i prognozy na poziomie 53,0 pkt.).

Powiązane tematy

Komentarze