Kupujący wracają do gry
Po poniedziałkowym istotnym zawahaniu naszego rynku nie pozostało większego śladu. Wczoraj GPW zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Przy umiarkowanym wolumenie obrotów (639 mln zł na całym rynku), w górę poszedł zarówno indeks WIG20 (i to pomimo odcięcia dywidendy na PKO BP w kwocie 1,8 zł na walor), jak również barometry średnich i małych spółek. W przypadku sWIG80 odnotowujemy nowe maksimum długoterminowego trendu wzrostowego trwającego wśród małych spółek od grudnia 2011 r.
Tym razem Zachód w dół, a GPW w górę
Z niepokojem inwestorzy spoglądali na obniżające się wartości indeksów podczas poniedziałkowej sesji. Wówczas krajowe barometry rynkowe traciły na wartości, przy sprzyjającym otoczeniu zewnętrznym. Pojawiło się tym samym spore ryzyko, iż indeks WIG ponownie skapituluje pod poziomem 50 tys. pkt. Wczoraj jednak kolejny raz potwierdziła się zasada występowania sporej zmienności rynku w tygodniu wygasania kontraktów terminowych. Tym razem przy niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym (niemiecki DAX przez cały dzień świecił się na lekko na czerwono), GPW skierowała się w górę. Patrząc przez pryzmat wczorajszej sesji jest szansa, iż w kolejnych dniach zaowocuje spora szerokość rynku. We wzrostach bowiem biorą udział zarówno duże spółki, jak i segment mid i small caps.
ZEW na najwyższym poziomie od 3 lat
Lekko korekcyjny handel prowadzili wczoraj gracze na rynku niemieckim. Po poniedziałkowym wzroście na nowe maksima cenowe, przyszedł czas na wstrzymanie się z poważniejszymi decyzjami. Konsolidacja może mieć również miejsce podczas dzisiejszej sesji, gdyż inwestorzy czekać będą na to, co zrobi FED w kwestii ograniczania trzeciej rundy luzowania ilościowego. Wczoraj rynek w niewielkim stopniu zareagował na publikowaną bardzo dobrą statystykę makro. Okazało się bowiem, iż indeks ZEW, mierzący zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych wzrósł we wrześniu do poziomu 49,6 pkt. z 42,0 pkt. miesiąc wcześniej. Oznacza to poziom najwyższy od kwietnia 2010 r. i sugeruje dalszy rozwój największej gospodarki strefy euro.
sWIG80 wyznaczył nowy szczyt w cenach zamknięcia
Wygląda na to, iż wśród małych spółek nadal najłatwiej znaleźć potencjalnych kandydatów do kontynuacji trendu wzrostowego. Wczoraj indeks sWIG80 ponownie wykazał relatywną siłę względem całego rynku. Dzięki wzrostowi o 0,63% do poziomu 13.085 pkt. w cenach zamknięcia, odnotowujemy nowe maksimum blisko dwuletniego trendu wzrostowego. Posiadaczom akcji pozostaje wyczekiwanie, na potwierdzenie tego pozytywnego sygnału przez pozostałe indeksy. Dla głównego barometru naszego rynku WIG oznaczałoby to aprecjację powyżej psychologicznej wartości 50,0 tys. pkt.