Jak zabezpieczyć majątek na wypadek kryzysu i wojny
Zabezpieczenie się na wypadek konieczności opuszczenia domu lub kraju wymaga starannie przemyślanej strategii, obejmującej zarówno dobra materialne, jak i niematerialne. Podczas kryzysów ekonomicznych czy militarnych tylko nieliczne aktywa unikają przeceny.
W chwilach paniki ludzie często zamieniają niepłynne dobra, np. nieruchomości, na bardziej płynne, jak waluty, co obniża wartość większości aktywów, a jednocześnie podbija wartość gotówki. Mowa zwłaszcza o tych walutach, które uznawane są za bezpieczne: dolarze amerykańskim, funcie szterlingu czy franku szwajcarskim. Przykładem jest wybuch wojny na Ukrainie, który spowodował wzrost kursu USD/PLN do rekordowego poziomu w okolicach 5,00. Dlatego inwestycja w bezpieczne waluty może wydać się zasadna. Z gotówką wiążą się jednak ograniczenia, np. w kontekście transportu.
W obliczu najczarniejszego scenariusza inwestorzy szukają tzw. bezpiecznych przystani. Zalicza się do nich m.in. waluty państw rozwiniętych, złoto, kamienie szlachetne oraz obligacje. Złoty kruszec często kojarzy się z zabezpieczeniem w czasie kryzysu, ale analiza historyczna pokazuje, że nie zawsze był skuteczną ochroną w czasie wojny. Z danych wynika, że w 44 proc. przypadków po wybuchu globalnych konfliktów od 1971 r. cena złota rosła. Choć popyt ze strony banków centralnych napędza wzrost ceny, nie można uznać króla metali za niezawodną „bezpieczną przystań”. Posiadanie biżuterii czy złotych monet w formie fizycznej może mieć swoje zalety, ale warto pamiętać, że sprzedaż takich aktywów w kryzysie może wiązać się z dużym dyskontem.
Obligacje skarbowe to kolejna opcja uważana za bezpieczną przystań, oferująca stabilność, ponieważ są wyceniane w walucie danego kraju i wypłacają odsetki. Choć obligacje nie są tak płynne jak waluty, obecne atrakcyjne rentowności obligacji skarbowych państw zachodnich (rzędu 4-6 proc.) sprawiają, że warto rozważyć ich posiadanie jako część strategii ochrony majątku.
Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl)
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje