Analizy

Fot.Unvrs/sxc.hu
Fot.Unvrs/sxc.hu

Spada złoto, kakao najdroższe od 3 lat

źródło: Paweł Grubiak, członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

  • Opublikowano: 24 lipca 2014, 09:58

  • Powiększ tekst

Główne indeksy obrazujące notowania surowców zgodnie rosły podczas środowej sesji. Po spadku we wtorek indeks CRB zyskiwał wczoraj niemal 0,5%. S&P GSCI Commodity Index zyskał z kolei nieco mniej – środową sesję zakończył 0,41% nad kreską.

Spada cena złota – w środę metal taniał drugą sesję z rzędu po tym jak bardzo dobrze radziły sobie notowania amerykańskich spółek. Korelacja tych dwóch aktywów uważana jest bowiem za ujemną. Dodatkowym czynnikiem dołującym cenę złota może być spadający popyt ze strony Chin. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Państwo Środka nabyło o 19% mniej cennego kruszcu niż przed rokiem - 569,5 ton. Dziś rano cena kruszcu wciąż spada i jest już poniżej 1300 dolarów za uncję.

Drożeje kakao. Cena surowca jest na najwyższym poziomie od 3 lat. Za kontrakty w dostawie na wrzesień trzeba płacić blisko 3200 dolarów za tonę, a środowa sesja była w przypadku tego surowca piątą kolejną wzrostową. To odpowiedź na złą pogodę w zachodniej Afryce. W Wybrzeżu Kości Słoniowej – czyli producencie kakao numer 1 na świecie – w ostatnim miesiącu spadło 3 razy więcej deszczu niż zwykle. To samo tyczy się sąsiadującej Ghany, która jest drugą światową siłą jeśli chodzi o ten surowiec. Od początku roku kontrakty na kakao podrożały o 18%. W tym kontekście warto wspomnieć, że popyt na produkty bazujące na tym surowcu podwoił się w ciągu ostatnich 20 lat.

Rosną także ceny soi, jednak w tym przypadku mówimy o odbiciu od najniższego od 45 miesięcy poziomu. To pochodna informacji o tym, że pogoda w Stanach Zjednoczonych – kraju, który jest największym producentem tego surowca - może się popsuć, co wiąże się z mniejszymi zbiorami. To niespodzianka, ponieważ jeszcze na początku tygodnia amerykański departament rolnictwa ocenił, że warunki do uprawy soi są najlepsze od 1994 roku. Na giełdzie w Chicago kontrakty w dostawach na listopad podrożały wczoraj o 1,8% osiągając cenę niemal 10,77 dolarów za buszel. To pierwszy wzrost cen soi od 16 lipca. W ślad za tym surowcem poszły pszenica i kukurydza, które w środę również drożały.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych