
Chaos na rynku miedzi, agresywniejszy Trump
Ostatnie sukcesy prezydenta USA Donalda Trumpa na arenie krajowej i międzynarodowej mogą zwiększać jego skłonność do eskalacji żądań w kwestiach handlu. „Zimny prysznic” może potencjalnie przyjść w naszej ocenie w formie nowych gróźb wobec UE. Tymczasem wczoraj amerykański prezydent wywołał olbrzymi chaos na rynku miedzi, zapowiadając 50 proc. ceł na surowiec, co wywołało przejściowy wzrost notowań na COMEX o nawet 17 proc. i spadki w Londynie
Europejskie rynki akcji otwierały się we wtorek okolicy poziomów neutralnych i przez większość sesji trwały w trendzie bocznym (choć zazwyczaj po dodatniej stronie od poniedziałkowego zamknięcia), przyspieszając dopiero przed amerykańskim otwarciem. Ponownie problem ze wzrostami miał IBEX (+0,03 proc.), najsilniejszy z głównych indeksów strefy euro w pierwszym półroczu, ale pozostałe rosły od 0,41 proc. (Stoxx 600) do 0,67 proc. (FTSE MiB). W top 10 europejskich spółek minimalnie spadała tylko jedna – Nestle (-0,08 proc.). Najsilniej rosło Novo Nordisk (+1,98 proc.). Kurs EURUSD wspiął się w pierwszej połowie dnia powyżej 1,1750, ale w drugiej po raz kolejny bronił 1,17. Nasza teza o odreagowaniu dolara w trzecim kwartale wydaje się coraz bliższa realizacji.
Bardzo ciekawa sesja przy wysokich obrotach (2,2 mld zł) miała miejsce w Warszawie, gdzie doszło do rzadko spotykanego rozwarstwienia pomiędzy dużymi a średnimi spółkami – WIG20 wzrósł o 0,97 proc., a mWIG40 spadł o 0,92 proc. (sWIG80 zamknął się pośrodku spadkiem o 0,01 proc.). Potężny popyt było widać na największych spółkach – PKO, Orlen, PZU i Allegro przekroczyły 200 mln zł obrotu, rosnąc po odpowiednio 2,03 proc., 1,69 proc., 2,13 proc. oraz 1,39 proc.. Na wyraźnych minusach zamykały się „lekkie” Budimex (-1,72 proc.) i Żabka (-4,57 proc.). Drastycznie różnie, szczególnie na zamknięciu, wyglądał obraz mWIG40, gdzie o 1,75 proc. rosło ING, a o 3,03 proc. XTB, ale duże ujemne kontrybucje wnosiły Asseco (-3,21 proc.), Tauron (-3,26 proc.), Millenium (-1,63 proc.) i BNP (-4,63 proc.).
W USA S&P500 spadło o 0,07 proc., a NASDAQ wzrósł o 0,03 proc.. Wyraźnie pozytywnie zachowywała się tak naprawdę tylko energetyka (+2,72 proc.), spadały dobra podstawowe i sektor finansowy, ciągnięty w dół przez notowania JP Morgan (-3,15 proc.). Poza nim wśród największych spółek najsilniej spadały Walmart (-2,27 proc.) i Amazon (-1,84 proc.), najsilniej rosły nVIDIA (+1,11 proc.) i Tesla (+1,32 proc.).
Sesja w Azji ma mieszany charakter, spadają akcje w Hong Kongu, ale rosną w Szanghaju, co w przypadku Shanghai Composite daje szanse na nowe szczyty, pierwsze od stycznia 2022 r. Wciąż problematycznie niska inflacja w Chinach sprawia, że rosną oczekiwania na dodatkowe działania po lipcowym posiedzeniu Politbiura. Media zaczynają dostrzegać to, na co wskazywaliśmy w lipcowym Barometrze – ostatnie sukcesy prezydenta Trumpa na arenie krajowej i międzynarodowej mogą zwiększać jego skłonność do eskalacji żądań w kwestiach handlu. „Zimny prysznic” może potencjalnie przyjść w naszej ocenie w formie nowych gróźb wobec UE. Tymczasem wczoraj amerykański prezydent wywołał olbrzymi chaos na rynku miedzi, zapowiadając 50 proc. ceł na surowiec, co wywołało przejściowy wzrost notowań na COMEX o nawet 17 proc. i spadki w Londynie – spread między rynkami sięgnął rekordowych 25 proc.. W jego deklaracjach pojawiają się inne pomysły dotyczące konkretnych towarów, w tym 200 proc. cła na leki. Notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie minimalnie spadają, ale te na europejskie lekko rosną. Na półtorej godziny przed otwarciem w Warszawie wydaje się, że nie czeka nas dziś duża zmienność, a otwarcie i zamknięcie będą miały miejsca w pobliżu poziomów neutralnych. Najważniejszym punktem dnia będzie dziś zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia FOMC.
Kamil Cisowski, Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego, Dom Inwestycyjny Xelion
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.