Analizy

Sala notowań GPW Fot. GPW
Sala notowań GPW Fot. GPW

Rynki po południu – dobre dane z Polski nie pomagają GPW

źródło: Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers

  • Opublikowano: 2 lutego 2015, 16:43

  • Powiększ tekst

O poranku poznaliśmy doskonały odczyt przemysłowego indeksu PMI dla gospodarki polskiej – 55,2 pkt. Bardzo dobre dane przełożyły się na umocnienie złotego, ale nie wpłynęły istotnie na giełdę. Im dłużej sesja trwa, tym większe spadki obserwujemy na głównych spółkach. Akcje PKN Orlen i JSW tracą już ponad 3%, a niecałe 2% traci PZU, PGNiG czy Tauron. Globalne nastroje na parkietach nie wspierają GPW, chociaż akurat rynki zaliczane do naszych konkurentów dziś zyskują.

Miniony tydzień był udany dla GPW, zwłaszcza dla spółek mniejszych, zgrupowanych w indeksie sWIG80. Parkiet w Warszawie w przekroju całego tygodnia zachowywał się lepiej nawet od głównych indeksów Wall Street, co dawno nie miało już miejsca. Pierwsza sesja obecnego tygodnia przynosi jednak znany scenariusz – po solidnych wzrostach i nadziejach na kontynuację pozytywnych tendencji inwestorzy obserwują mocne spadki.

Tuż przed godziną 17 większość indeksów GPW traciło niemal 1%. Kluczowa w dłuższym terminie tradycyjnie będzie postawa banków, jako głównego sektora GPW. Problemem dla parkietu przy Książęcej mogą być pogarszające się nastroje na światowych giełdach. Indeks DJIA znalazł się już na najniższych poziomach od października ubiegłego roku, a indeks S&P500 jest coraz bliżej pokonania kluczowych wsparć, które otworzą drogę do większej przeceny. Również parkiety europejskie opadły nieco z siły, ale po tak silnych wzrostach z ostatnich tygodni niewielka korekta jest naturalna. Ze względu na różnicę w prowadzonej polityce monetarnej i potencjał do poprawienia danych gospodarczych, to Europa może w kolejnych miesiącach pozostawać silniejsza od Wall Street.

Na rynku walutowym obserwujemy korektę dolara, która jest wspierana przez gorsze od oczekiwań dane ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw rozczarował odczyt PCE Core, a w późniejszej kolejności poznaliśmy słabszy od oczekiwań odczyt przemysłowego indeksu ISM (53,5 pkt. wobec oczekiwanych 54,5 pkt.). Jak zostało wspomniane na początku, dobrą sesją notuje polska waluta. Kurs USDPLN kształtuje się obecnie na poziomie 3,68; kurs EURPLN wynosi obecnie 4,18; CHFPLN 3,98; a GBPPLN 5,55.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych