Analizy

Premier Japonii Shinzo Abe, fot. PAP/ EPA/FRANCK ROBICHON
Premier Japonii Shinzo Abe, fot. PAP/ EPA/FRANCK ROBICHON

Dolar osłabł po Fed. Ruchy BoJ wielką niewiadomą

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 28 lipca 2016, 15:48

  • Powiększ tekst

Rynek ocenił, że najnowszy komunikat Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) nie był wystarczająco jastrzębi, aby uzasadnić dalsze umocnienie dolara. Byki odpuściły w pewnym momencie sesji – poziom poniżej 1,1000 w przypadku EURUSD nie zdołał się utrzymać, a oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych nawet spadły o jeden-dwa punkty bazowe, wskazując, że do takiego kroku może dojść dopiero na początku 2017 roku.

W obliczu najnowszych sygnałów płynących ze strony Rezerwy Federalnej (Fed), istnieje ryzyko, że dolar będzie osłabiony przez dalszą część lata, o ile dziś późnym wieczorem Bank of Japan (BoJ) nie wyłoży swoich kart na stół.

Przed posiedzeniem BoJ można wyczuć nasilającą się niepewność – inwestorzy nie tylko zastanawiają się, czy bank cokolwiek ogłosi, ale próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy to, co ogłosi będzie w ogóle oznaczać coś ważnego.

Utrzymuje się także niepewność wokół konstrukcji wielkiego fiskalnego programu stymulującego, ogłoszonego przez premiera Shinzo Abe, ponieważ nie wiadomo, ile konkretnie mają wynieść wydatki w ramach tego pakietu.

Trudno jest prognozować, na co zdecyduje się BoJ, ale najlepszą opcją byłoby odejście od obecnych rozwiązań w ramach QQE i zapowiedź zmiany działań w kierunku wsparcia fiskalnego programu stymulującego. Bank mógłby podać szczegóły tych zmian w przyszłości.

W takim przypadku zwyżki kursu JPY byłyby ograniczone przynajmniej do kolejnego posiedzenia, a piłeczka znalazłaby się po stronie Abe. Zwolennicy konspiracyjnych teorii są zdania, że BoJ i Abe porozumieli się już w sprawie koordynacji fiskalnej, ale chcą utrzymać pozory niezależności. Bloomberg nie stwierdza tego otwarcie w swoim wczorajszym artykule, ale sygnalizuje, że moment i dziwny charakter zapowiedzi programu stymulującego są istotnymi wskazówkami dla BoJ.

USDJPY

Wygląda na to, że w reakcji na posiedzenie BoJ kurs USDJPY wykona zdecydowany ruch – pytaniem jest, w którym kierunku. Byki z pewnością z zainteresowaniem śledzą wskaźnik inwestycyjny „chmurę Ichimoku”, której poziom obniża się. Jest to sygnał potencjalnego wzrostu kursu, jeśli BoJ zabrzmi gołębio, który może być kontynuowany i w końcu usunąć chmurę.

Nawet jeśli będziemy mieli do czynienia za zniżką, to ostatnie wzrosty osłabiły trend spadkowy, a przed 100,00 istnieje jeszcze kilka ważnych poziomów wsparcia, między innymi 103,50 lub 102,50/00.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych