Analizy

Dane z Polski nie zachwyciły

źródło: XTB

  • Opublikowano: 19 października 2016, 15:05

    Aktualizacja: 19 października 2016, 15:08

  • Powiększ tekst

Wrześniowe publikacje z polskiej gospodarki okazały się słabsze niż oczekiwał rynek. Nie możemy mówić o spowolnieniu, ale wygląda na to, że trzeci kwartał był kolejnym, który nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Po wczorajszej publikacji, która pokazała zadowalający wzrost zatrudnienia, ale niższą od oczekiwanej dynamikę wynagrodzeń (3,9% w skali roku) dziś rozczarowała zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa. Dynamika produkcji była bliska oczekiwaniom (3,2% wobec oczekiwań 3,5% w skali roku), ale oznacza to wyraźny spadek względem sierpnia (7,5%). Może to pokazywać, że sierpień był wyjątkowo dobrym miesiącem w europejskim przemyśle (co pokazały też dane ze strefy euro) i niestety był pod tym względem wyjątkowy. Ogólnie przemysł na całym świecie przeżywa dość trudne chwile wobec spowolnienia na rynkach wschodzących i widać to także w Polsce. Pod względem produkcji był to najgorszy kwartał od dwóch lat.

Dynamika sprzedaży detalicznej na poziomie 4,8% r/r była sporo niższa niż oczekiwano (6%) i pokazuje mniejszy wzrost sprzedaży niż w sierpniu. Pokazuje to, że oczekiwany wpływ wysokiego wzrostu dochodów realnych i programu 500+ cały czas nie jest do końca widoczny. Co prawda trzeba pamiętać, że po uwzględnieniu zmian cen sprzedaż w trzecim kwartale wzrosła o bardzo solidne 6% r/r, ale z drugiej strony popyt konsumpcyjny musi być w tym roku przeciwwagą dla bardzo słabego popytu inwestycyjnego.

Dane nie oznaczają bynajmniej spowolnienia, ale sugerują, że druga połowa roku będzie prawdopodobnie tylko minimalnie lepsza niż pierwsza. Tym samym tempo wzrostu na poziomie 3,5% w całym 2016 roku wydaje się coraz mniej realne.

Na rynku nie widać wielkiego wpływu danych na złotego. Polskiej walucie sprzyja stabilność na globalnych rynkach akcji, zaś tu większe znaczenie będzie mieć to, co zrobią największe banki centralne: Fed i EBC.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych