Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

FED uchylił drzwi przed wystąpieniem Yellen

źródło: Krzysztof Wańczyk, analityk Inwestycje.pl

  • Opublikowano: 14 listopada 2013, 11:23

  • Powiększ tekst

W środę wieczorem została upubliczniona treść czwartkowego wystąpienia Janet Yellen, jakie wiceszefowa Fed i prawdopodobny przyszły szef Fed, wygłosi na forum Komisji Bankowej Senatu USA. Publikacja ta może stać się pretekstem do istotnych zmian w nastawieniu inwestorów do dolara.

J.Yellen, obecna wiceszefowa Fed, nominowana przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko przyszłego prezesa Fed, która znana jest ze swych gołębich poglądów na politykę monetarną uważa, że stopa bezrobocia w USA (7,3% w październiku) obecnie wciąż jest zbyt wysoka. Odnosząc się do inflacji wiceszefowa Fed napisała, że jeszcze przez jakiś czas pozostanie ona poniżej celu inflacyjnego. W jej opinii dalsze wspieranie wzrostu gospodarczego jest prostą drogą do powrotu normalnej polityki monetarnej w USA.

Z teoretycznego punktu widzenia, wypowiedź Yellen powinna przyczynić się do deprecjacji dolara, ponieważ deklaracja prowadzenia gołębiej polityki pieniężnej w USA, oddala w czasie proces ograniczenia wyjścia z QE. Jednak, notowania pary EUR/USD bardziej istotne może determinować informacja ECB, który przygotowuje się do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

ECB może skupować aktywa lub wprowadzić ujemne stopy

Peter Praet, członek zarządu ECB, w rozmowie z The Wall Street Journal powiedział, że Europejski Bank Centralny może tak jak inne banki zacząć kupować aktywa lub obniżyć stopę depozytową poniżej zera, żeby doprowadzić inflację do założonego celu. Słowa Praeta sugerują, że ECB jest zdeterminowany w wypełnianiu swojego mandatu i walczyć ze zbyt niską inflacją.

Wypowiedź ta stała się impulsem do mocnej wyprzedaży euro w relacji do dolara. Układ techniczny na EUR/USD podpowiada, że presja podażowa na euro może nasilić się w najbliższych godzinach handlu. Kurs pary walutowej dotarł już do ważnej strefy podażowej, na 1,35, co w praktyce może przełożyć się na wygenerowanie fali spadkowej do 1,34. Zejście poniżej 1,34 może skutkować testem 1,33 i w dalszej perspektywie 1,32.

W III kw. 2013 japoński PKB wyhamował do 0,5% k/k

Dane były nieco lepsze od oczekiwań, co przybliża moment wyjścia z ultraluźnej polityki monetarnej prowadzonej przez BoJ. Reakcja rynku na parze USD/JPY jest w pełni uzasadniona. Układ kresek wskazuje na realizację trendu wzrostowego. Obecnie celem byków jest osiągnięcie maksimum z września(100,55). Stop loss należy złożyć poniżej ostatniego minimum, czyli na 99,0.

Niemcy: w III kw. 2013 PKB rośnie o 0,3% K/K i 1,1% R/R

Odczyt w relacji rok do roku okazał się wyższy od oczekiwań. Jest to pozytywna wiadomość, która teoretycznie powinna przełożyć się na umocnienie euro, jednak bardziej istotne dla notowań „wspólnej waluty” jest łagodna polityka monetarna ECB, która nie sprzyja umocnieniu euro.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.