Beżowa Księga nie dała argumentów do ograniczenia QE
W kontekście grudniowej decyzji FOMC ws. ograniczenia QE uwaga inwestorów koncentruje się na raportach makro z USA. Przedmiotem dyskusji okazała się listopadowa Beżowa Księga, która wskazała na kolejne miesiące umiarkowanego tempa wzrostu. Niewielka skala poprawy w amerykańskiej gospodarce w korespondencji z dobrymi odczytami indeksów PMI może okazać się czynnikiem podtrzymującym aprecjację euro w kolejnych sesjach handlu.
W opublikowanym raporcie Fed o stanie amerykańskiej gospodarki (Beżowa Księga), wynika, że zatrudnienie wzrosło nieznacznie w Richmond, St. Louis, Minneapolis i Dallas, a nie zmieniało się w pozostałych dystryktach, w okresie od początku października do połowy listopada. W niewielkim tempie wzrosły także wydatki amerykańskich konsumentów, co potwierdził ostatni raport sprzedaży w tzw. „Black Friday”, oficjalnie rozpoczynający sezon przedświątecznych zakupów. Pozytywne oceny odnotował natomiast rynek nieruchomości mieszkalnych, który poprawiał się w wielu dystryktach. Niemniej, założenia mówiące o tym, że gospodarka USA rosła w umiarkowanym tempie nie zostały zmienione, co może oznaczać, że Fed wstrzyma się raczej z ograniczeniem QE na grudniowym posiedzeniu banku centralnego.
Z kolei w czwartek w centrum uwagi inwestorów będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii, gdzie zapadną decyzje odnoście wysokości stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się żadnych zmian w kształcie polityki monetarnej tych krajów. Po południu Amerykanie pochwalą się wskaźnikiem PKB, tygodniowymi danymi o zasiłkach oraz październikowym raportem o zamówieniach w przemyśle.
EUR/USD – 1,3629
W szybkim tempie odrodził się popyt na rynku EUR/USD. Po ostatniej korekcie spadkowej nie ma już śladu. Wsparciem dla byków okazała się linia trendu wzrostowego, która nie tylko zablokowała wyprzedaż „wspólnej waluty”, ale również przyczyniła się do wygenerowania nowego impulsu wzrostowego. Tym samym, nadal obowiązuje trend wzrostowy, dlatego kolejnym celem kupujących będzie 1,3660-1,3670. Dalszy ciąg wzrostu notowań do 1,3755 uzależniony będzie od tego, co na dzisiejszej konferencji zaprezentuje M. Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB).
GBP/USD – 1,6338
Ciekawie prezentuje się również układ techniczny na rynku GBP/USD. Na wykresie intraday(1H) obserwujemy kształtowanie się potencjalnej formacji chorągiewki. Teoretycznie ta figura jest zapowiedzią kontynuacji wcześniejszego ruchu cen, dlatego w tym przypadku należałoby oczekiwać wydłużenia dotychczasowej fali wzrostu. Aby ten scenariusz uległ materializacji potrzebne jest jednak potwierdzenie – przełamany opór na wysokości 1,6400. Póki, co kurs pary walutowej znajduje się poniżej tego poziomu, dlatego nie jest wykluczony powrót kursu na 1,6320, gzie znajduje się lokalny dołek. Trochę niżej, na 1,6285 biegnie linia trendu wzrostowego.
USD/CHF – 0,8996
Kolejne wsparcia łamią się pod naporem podaży na rynku USD/CHF. Ostatni poziom obrony na 0,9027 został przełamany w ostatnich godzinach handlu. W rezultacie została otworzona furtka dla niedźwiedzi do poziomu 0,8975. Następna szansa na odreagowanie pojawi się dopiero na 0,8900 gdzie znajduje się minimum z 25 października br.