Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Papież Franciszek: "Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 lutego 2014, 15:33

  • 0
  • Powiększ tekst

W przesłaniu do polskich biskupów, składających wizytę w Watykanie, papież Franciszek zaapelował dziś o troskę o ubogich, bezrobotnych, bezdomnych. Prosił biskupów, by unikali podziałów między sobą.

W przemówieniu przekazanym na piśmie delegacji polskiego episkopatu w przedostatnim dniu wizyty ad limina Apostolorum papież napisał: "Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, a także wiele rodzin - zwłaszcza wielodzietnych - bez wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci".

"Bądźcie blisko nich! Wiem, jak dużo czyni w tej dziedzinie Kościół w Polsce, okazując wielką hojność nie tylko w ojczyźnie, ale także w innych krajach świata" - podkreślił Franciszek. W przemówieniu skierowanym do kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego episkopatu papież zauważył, że składają oni wizytę w Watykanie niedługo przed kanonizacją Jana Pawła II.

"Wszyscy nosimy w sercu tego Wielkiego Pasterza, który na wszystkich etapach swej misji - jako kapłan, biskup i papież - dał nam świetlany przykład zupełnego oddania się Bogu i Jego Matce oraz całkowitego poświęcenia się Kościołowi i człowiekowi. Towarzyszy on nam z Nieba i przypomina, jak ważna jest komunia duchowa i duszpasterska między biskupami" - dodał Franciszek.

Wzywał biskupów: "Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami, drodzy bracia! Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład". "Z pewnością postawa taka będzie owocna i da waszemu wiernemu ludowi moc nadziei" - ocenił. Franciszek stwierdził, że podczas kolejnych spotkań z polskimi biskupami w tych dniach otrzymał potwierdzenie, że "Kościół w Polsce ma ogromny potencjał wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej".

Zwrócił też uwagę na obecne wyzwania, takie jak "idea niczym nieskrępowanej wolności, tolerancja wroga lub nieufna względem prawdy, czy niezadowolenie ze sprzeciwu Kościoła wobec panującego relatywizmu".

Apelował do polskich biskupów, by swą uwagę skoncentrowali na rodzinie jako podstawowej komórce społeczeństwa. "Dziś małżeństwo często jest uważane za jakąś formę uczuciowej gratyfikacji, którą można ustanowić w jakikolwiek sposób oraz zmienić zależnie od wrażliwości każdego" - zauważył. "Niestety, wizja ta ma również wpływ na mentalność chrześcijan, powodując łatwość uciekania się do rozwodu lub faktycznej separacji" - zaznaczył. Dlatego zdaniem papieża duszpasterze muszą zastanowić się, w jaki sposób pomóc tym, którzy żyją w tej sytuacji, aby "nie czuli się wykluczeni z Bożego miłosierdzia, z braterskiej miłości innych chrześcijan i z troski Kościoła o ich zbawienie", aby "nie porzucili wiary i wychowywali swoje dzieci w pełni doświadczenia chrześcijańskiego".

Franciszek z zadowoleniem odnotował, że w Polsce większość uczniów w szkołach uczestniczy w katechezie. Należy to jego zdaniem wykorzystać, kładąc nacisk na kształtowanie wiary przeżywanej jako relacja, "w której doświadcza się radości bycia kochanym i zdolnym do kochania".

Papież przypomniał o wszystkich Polakach, którzy z różnych powodów opuszczają kraj. "Ich rosnąca liczba oraz ich potrzeby wymagają być może większej uwagi ze strony Konferencji Episkopatu. Towarzyszcie im z odpowiednią troską duszpasterską, aby mogli zachować wiarę i tradycje religijne narodu polskiego" - prosił polskich biskupów. Swe przemówienie do biskupów zakończył słowami: "Zanieście moje serdeczne pozdrowienie do waszych Kościołów lokalnych i do wszystkich rodaków. Maryja Dziewica, Królowa Polski niech wstawia się za Kościołem w waszym kraju: niech chroni pod swym płaszczem kapłanów, zakonników i zakonnice oraz wszystkich wiernych, i wyprasza dla każdego i dla każdej wspólnoty pełnię łaski Pana".

(PAP)

sw/ awl/ kar/

Powiązane tematy

Komentarze