Badanie NBP: Banki zaostrzają politykę kredytową
Pogarszająca się sytuacja gospodarcza skłoniła banki do zaostrzenia polityki kredytowej - wynika z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego (NBP), które opublikowano w komunikacie.
Jak podał NBP, "w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw w III kwartale 2012 r. nastąpiło zaostrzenie polityki kredytowej, zwłaszcza wobec małych i średnich firm". "Zaostrzono wszystkie warunki, na jakich udzielane były kredyty, przede wszystkim w zakresie wysokości marż oraz wymaganych zabezpieczeń" - wyjaśnił bank centralny. Poinformował też, że banki zmianę polityki kredytowej tłumaczyły podwyższonym ryzykiem związanym z sytuacją gospodarczą w przyszłości. "Jednocześnie ankietowane banki nie odnotowały istotnych zmian popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw" - zaznaczono.
Z badania wynika, że banki oczekują, iż w czwartym kwartale br. nastąpi nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej. Ponadto przewidują, że w tym czasie duże przedsiębiorstwa będą się ubiegać o nieznacznie więcej kredytów długoterminowych. NBP podało, że zaostrzeniu uległy również kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki dodatkowo podwyższyły marże pobierane od tego rodzaju kredytów oraz zwiększyły wymagania dot. wkładu własnego. "W IV kwartale 2012 r. oczekiwane jest dalsze zaostrzenie polityki kredytowej, przy jednoczesnym wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe" - napisano.
NBP poinformował, że w ujęciu netto zaostrzone zostały nieznacznie także kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, choć większość banków deklarowała brak zmian polityki kredytowej w tym segmencie. "W nadchodzącym kwartale banki przewidują nieznaczne zaostrzenie polityki kredytowej i wzrost popytu na tego rodzaju kredyty" - wskazano w komentarzu do ankiety.
Ankietę ws. polityki kredytowej banków i popytu na kredyty w trzecim kwartale br. oraz przewidywań banków na czwarty kwartał br. przeprowadzono na przełomie września i października 2012 r. w 29 bankach, których łączny udział w portfelu kredytowym wynosił 82 proc. - podał bank centralny w komunikacie.
(PAP)
mmu/ amac/